AKTIVNI IN ZDRAVI

Kava, naša prijateljica ali sovražnica

Kava. Nekateri jo ljubijo črno, spet drugi z mlekom in sladkorjem. Čeprav nas spremlja na vsakem koraku, je obenem velika neznanka, ki med drugim vpliva na naše zdravje.
Fotografija: Pitje kave je obred. Foto: Depositphotos
Odpri galerijo
Pitje kave je obred. Foto: Depositphotos

Kava je ena najbolj priljubljenih pijač na svetu. Vsak dan se je po vsem svetu popije približno dve milijardi skodelic. Njena glavna sestavina je kofein, ki velja za najpogosteje uporabljeno psihoaktivno snov na svetu. Je kava napitek, ki prinaša koristi ali tveganja za naše zdravje, smo se vprašali pred pisanjem tega prispevka.

Veliko pozitivnih učinkov

Številne študije kažejo, da ima zmerno uživanje kave več pozitivnih učinkov na zdravje. Kofein, glavna aktivna sestavina v njej, je znan po svoji sposobnosti, da izboljša pozornost, budnost in koncentracijo. Deluje tako, da blokira adenozin, nevroprenašalec, ki spodbuja sprostitev in zaspanost, ter s tem povečuje aktivnost nevronov ter sproščanje dopamina in norepinefrina.

Mnoge študije so pokazale, da lahko redno uživanje kave zmanjša tveganje za razvoj nekaterih kroničnih bolezni. Metaanaliza, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da je pri ljudeh, ki pijejo tri do pet skodelic kave na dan, manjše tveganje za razvoj kardiovaskularnih bolezni v primerjavi s tistimi, ki kave ne pijejo. Dokazano manjše je tudi tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, parkinsonove bolezni in nekaterih vrst raka, kot sta rak jeter in kolorektalni rak.

Vsebuje antioksidante

Uživanje kave deluje kot podpora pri presnovi in kurjenju maščob. Kofein namreč lahko poveča termogenezo, proces, s katerim telo porablja kalorije za proizvodnjo toplote. Raziskave so pokazale, da kofein lahko izboljša telesno zmogljivost in spodbuja oksidacijo maščob, kar pomeni, da pomaga pri zgorevanju maščob.

Kava vsebuje številne biološko aktivne spojine, vključno s polifenoli, ki delujejo kot antioksidanti. Antioksidanti pomagajo zmanjšati oksidativni stres v telesu, ki je povezan z razvojem številnih kroničnih bolezni, tudi srčno-žilnih in raka.

Pretiravanje lahko škodi

Kljub številnim koristim pa ima pretirano uživanje nekatere negativne učinke na zdravje. Tako lahko pri posameznikih povzroča anksioznost in nespečnost, saj je kofein stimulant. Zato je pomembno, da ljudje z motnjami spanja ali anksioznimi motnjami omejijo vnos kofeina, zlasti v popoldanskem in večernem času.

Nekateri najraje spijejo espresso. Foto: Jože Suhadolnik
Nekateri najraje spijejo espresso. Foto: Jože Suhadolnik

Nekatere študije so pokazale, da lahko uživanje velikih količin kofeina poviša krvni tlak in sproži nepravilen srčni utrip (aritmije) pri občutljivih posameznikih. To tveganje je še posebej veliko pri tistih, ki imajo že sicer srčno-žilne težave.

Kava lahko poveča izločanje želodčne kisline in pri nekaterih ljudeh izzove refluks kisline ali zgago. Prav tako lahko povzroči prebavne motnje, kot so napenjanje, bolečine v trebuhu in driska, zlasti če jo pijemo na prazen želodec.

Z rednim uživanjem se lahko razvije odvisnost od kofeina. Ljudje, ki opustijo kavo, lahko doživijo odtegnitvene simptome, kot so glavobol, utrujenost, razdražljivost in depresivno razpoloženje.

Kava vpliva na dolgoživost

Ena izmed zanimivih kliničnih študij, ki med drugim raziskujejo vpliv kave na zdravje, je bila objavljena v reviji Annals of Internal Medicine leta 2017. Raziskava, ki je vključevala več kot 700.000 ljudi iz desetih evropskih držav, je preučevala povezavo med uživanjem kave in smrtnostjo zaradi katerega koli vzroka. Pri udeležencih so več kot 16 let spremljali njihove prehranjevalne navade, vključno z uživanjem kave, ter različne zdravstvene izide. Raziskovalci so pri tistih, ki so redno pili kavo, ugotovili nižjo stopnjo smrtnosti zaradi katerega koli vzroka v primerjavi s tistimi, ki je niso pili. Pri tistih, ki so si privoščili tri skodelice na dan, so potrdili za približno 18 odstotkov manjše tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja, prebavil in drugih vzrokov.

Ena od zanimivih ugotovitev študije je bila, da so koristi kave zaznali ne glede na to, ali so ljudje pili navadno ali brezkofeinsko. To nakazuje, da nekatere koristi morda izvirajo tudi iz drugih spojin, denimo antioksidantov, ne le iz kofeina.

Kdaj je najbolje piti kavo

Strokovnjaki pravijo, da je ključno, da uživamo kavo ob pravem času, s čimer kar najbolje izkoristimo njene koristi in se izognemo neželenim učinkom. Najboljši čas zanjo je dopoldne med 9.30 in 11.30 ter popoldne med 13.30 in 15.30. To je čas, ko je raven kortizola v telesu nekoliko nižja. Kortizol je hormon, ki uravnava budnost in energijo, zato je uživanje kave v času, ko so ravni kortizola nižje, bolj učinkovito pri povečanju energije in koncentracije.

Priporočljivo pa je, da se ji odrečemo pozno popoldne in zvečer. Razpolovni čas kofeina namreč znaša približno tri do pet ur, kar pomeni, da ostane v telesu še več ur po zaužitju. Pitje kave pozno popoldne ali zvečer lahko torej vpliva na kakovost spanja in povzroči nespečnost, zato je priporočljivo, da se ji izogibate vsaj šest ur pred spanjem.

Najbolje si je zanjo vzeti čas po obroku, saj lahko na prazen želodec poveča kislost želodca in povzroči prebavne težave, kot so zgaga ali želodčne bolečine. Kava po obroku pomaga tudi pri prebavi in zmanjšuje željo po sladkem.

Pitje kave mlekom ima prednosti in slabosti. Foto: Gokharts/Shutterstock
Pitje kave mlekom ima prednosti in slabosti. Foto: Gokharts/Shutterstock

Priporoča se zmernost

Tako kot pri vsaki stvari v življenju je tudi pri pitju kave ključna zmernost. Večina strokovnjakov priporoča največ tri ali štiri skodelice na dan. Čezmerno uživanje lahko povzroči nervozo, anksioznost, palpitacije srca in druge neželene učinke.


Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi. 

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije