Ko gre abraham na bicikel

Ena najboljših rešitev se skriva v preprostem, a izjemno učinkovitem načinu gibanja, kolesarjenju. Ne glede na to, ali gre za umirjeno vrtenje pedalov ob jezeru ali za resnejše ture po hribih, kolesarjenje je idealna vadba za zlata leta. A poleg prednosti prinaša tudi nekaj izzivov, ki jih velja poznati in obvladati.
Kolesarjenje velja za eno najbolj prijaznih oblik vadbe za telo po 50. letu. Je kardiovaskularna vadba, ki spodbuja delovanje srca in ožilja, pomaga uravnavati krvni tlak in holesterol ter zmanjšuje tveganje za srčni infarkt in kap. Poleg tega krepi mišice, predvsem v nogah in zadnjici, kar pripomore k boljši stabilnosti in ravnotežju, to pa je v tej starosti še posebno pomembno.
V nasprotju s tekom ali drugimi visoko intenzivnimi aktivnostmi je kolesarjenje neobremenjujoče za sklepe. To pomeni manj obrabe kolen, kolkov in hrbtenice. Prav zato ga pogosto priporočajo tudi ortopedi in fizioterapevti pri rehabilitaciji po poškodbah ali operacijah.
Terapija
Kolesarjenje ni le fizična aktivnost, je tudi odlična terapija za dušo. Sproščanje endorfinov, zmanjšanje stresa in tesnobe ter občutek svobode, ki ga daje vožnja skozi naravo, so neprecenljivi. Redna vožnja na kolesu lahko izboljša kakovost spanca, koncentracijo in celo samozavest.
Za mnoge postane kolo orodje za odkrivanje novih krajev, druženje s prijatelji ali celo obliko vsakodnevnega prevoza. In zakaj ne? Kombinacija gibanja in funkcionalnosti je zmagovalna.
Kolo je idealen sopotnik za aktivno in zdravo življenje. Vzdržuje telo, bistri misli in bogati vsakdan.
Čeprav se kolesarjenja večina nauči že v otroštvu, velja po 50. letu pristopiti k aktivnosti nekoliko bolj premišljeno. Najprej je pomembna prava izbira kolesa, morda električno kolo za daljše razdalje ali mestno kolo s širokim sedežem za udobno vožnjo. Ključnega pomena je tudi pravilna nastavitev sedeža in krmila, saj lahko napačna pozicija povzroča bolečine v vratu, hrbtu in kolenih.
Pomembno je, da se kolesarjenja lotimo postopoma. Začnimo s krajšimi razdaljami, na ravnih poteh, in jih postopoma povečujmo. Priporočljivo je, da kolesarimo vsaj dva- do trikrat krat na teden po 30 do 60 minut. Kombinacija s hojo ali razteznimi vajami dodatno okrepi gibljivost in vzdržljivost.
Varnost
Tudi najbolj izkušeni kolesarji niso imuni proti padcem ali nezgodam, še posebno v letih, ko so lahko posledice resnejše. Nošenje čelade je nujno, prav tako luči ali vsaj odsevnikov, kolo pa mora biti vzdrževano. Zelo priporočljivo je tudi redno preverjanje zavor, gum in prestav.
Če je mogoče, se izogibajmo prometno obremenjenim cestam in izberimo kolesarske poti ali manj prometne podeželske ceste. Vožnja v skupini je ne le prijetnejša, temveč tudi varnejša in pogosto bolj motivacijska.
Postabrahamovsko kolesarjenje ni zgolj rekreacija, je način življenja. Je dokaz, da se aktivnost ne konča, ko vstopimo v zrela leta, temveč se lahko šele začne. S kolesom ohranjamo svojo vitalnost, krepimo telo in duha ter vzdržujemo stik z naravo in skupnostjo.
Tisti, ki se kolesarjenja lotijo redno, pogosto poročajo o več energije, boljšem počutju in celo izgubi odvečnih kilogramov. A najpomembnejše: znova odkrijejo občutek svobode in otroškega veselja, ki ga prineseta veter v laseh (no, pod čelado) in odprta pot pred njimi.
Ne glede na to, ali ste športnik po duši ali popolni začetnik, kolo je idealen sopotnik za aktivno in zdravo življenje. Vzdržuje telo, bistri misli in bogati vsakdan. Zato, pogumno na pedale, ker leta so le številka, življenje na kolesih pa ostaja brezčasno.