Ko kašelj ne da miru: če traja več kot tri tedne in izkašljujemo kri moramo k zdravniku
Kašelj ima pomembno vlogo pri zaščiti telesa in v boju proti okužbam, je obrambni mehanizem, da telo iz dihalnih poti odstranjuje vso škodljivo vsebino. Je sicer povsem normalno stanje, kadar smo zdravi, si s kašljanjem očistimo dihala in grlo in preprečimo vstop hrane in pijače v dihalne poti in pljuča. Če pa kašljamo pogosteje in dlje, je to moteče in obremenjujoče, lahko vpliva na naše počutje in produktivnost, lahko je tudi znak bolezni.
Bakterije in virusi
Vzroki za kratkotrajen kašelj so akutne okužbe dihal, ki jih v glavnem povzročajo virusi in bakterije, v nekaterih primerih pa tudi glivice. Zaradi prevelike vzdraženosti dihalnih poti ob okužbi lahko kašelj vztraja še nekaj časa po njej. Najbolj znan je prehladni kašelj, ki nas tudi najpogosteje prizadene. Zanj je najpogostejši vzrok akutna okužba dihal, kamor štejemo prehlad, gripo in sinusitis. V teh primerih sproži kašelj čezmerna sluz kot odgovor na okužbo. Če se virusni okužbi pridruži še bakterijska, je lahko kašelj znak pljučnice ali bronhitisa.
Vzrok za kašelj so tudi nekatere druge bolezni, kot so astma, bolezni pljučnega tkiva, rak pljuč, zatekanje želodčne kisline v požiralnik in srčno popuščanje. Kašelj je lahko tudi posledica tujka v dihalih, prav tako zdravil, ki jih jemljemo za zniževanje zvišanega krvnega tlaka. Precej pogost vzrok kroničnega kašlja je kajenje, ki ga spremlja značilno jutranje izkašljevanje. Se pa tudi zgodi, da nastane brez telesnega vzroka in je psihološke narave.
Je obrambni mehanizem, s katerim organizem sprošča dihalne poti tujkov in vnetnih znakov.
Moker ali suh
Obstajata dve vrsti kašlja, in sicer produktivni in neproduktivni (moker in suh). Vzroki zanju so različni, zato je treba biti pozoren, ko se odločamo, katera zdravila bomo izbrali. Pri suhem in dražečem izberemo pripravke na osnovi rastlinskih izvlečkov, ki ga blažijo, ali zdravila proti kašlju, ki delujejo na središče za kašelj v možganih. Pri tem je pomembno, ne glede na to, ali gre za virusno ali bakterijsko okužbo, da zaužijemo dovolj tekočine in odstranjujemo sluz iz dihal, pri čemer si lahko pomagamo z izdelki za lažje izkašljevanje. Produktivni oziroma moker kašelj zdravimo z zdravili, ki jim pravimo mukolitiki in olajšujejo izkašljevanje, in sicer tako, da redčijo sluz, izboljšajo delovanje migetalk (dlačic), kar pomaga, da se sluz lažje izloči iz dihal. Prav tako spodbujajo izkašljevanje sluzi in s tem umirjajo kašelj.
Kadar kašelj traja več kot tri tedne, je hud in se poslabšuje, kadar izkašljujemo kri, smo zasopli in imamo težave z dihanjem ali bolečino v prsih, moramo nujno obiskati zdravnika. Z njim se pogovorimo tudi, če smo zaskrbljeni zaradi drugih znakov, kot so sprememba glasu, ki ne mine, ali če se nam zdi, da imamo zaradi kašlja otekline v vratu.