TAČKE POMAGAČKE

Otroci in psi: od strahu do prijateljstva

Na svetovni dan sreče, 20. marca, je Društvo Tačke pomagačke predstavilo prvi slovenski priročnik za premagovanje strahu pred psi – Od strahu do prijateljstva. Dogodek je potekal v prijetnem vzdušju ob prisotnosti otrok z Osnovne šole Ledina, ki kužke iz Tačk pomagačk že zelo dobro poznajo.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Depositphotos
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Depositphotos

Thoru so denimo za njegov 11. rojstni dan spekli palačinke in narisali voščilnice. Med toplimi pogovori in živahnimi odzivi otrok se je izrisala moč tega programa: da je mogoče strah sprejeti – in ga sčasoma preoblikovati v zaupanje.

Od strahu do prijateljstva ni priročnik, ki bi ponujal hitro rešitev ali otroke silil v stik s psom. Zasnovan je kot premišljen in varen proces, ki otroku – ali odraslemu – omogoča, da svoj strah razume in presega po­stopoma.

Avtorice knjige so Barbara Sever, Jana Miklič, Mateja Jurič, Mojca Sajovic, Maja Vidačić in Tinkara Zupanec. Združujejo bogate izkuš­nje terapevtskega dela s psi ter strokovno znanje s področij psihologije, pedagogike in izo­braževanja. Ilustracije je prispevala Joanna Zając-Slapničar, urednica priročnika pa je Jana Miklič.

Od strahu do prijateljstva je prvi slovenski priročnik za premagovanje strahu pred psi. FOTO: Jernej Lasič
Od strahu do prijateljstva je prvi slovenski priročnik za premagovanje strahu pred psi. FOTO: Jernej Lasič

Društvo Tačke pomagačke je prostovoljno društvo, ki opravlja terapevtsko delo s pomočjo psov v različnih ustanovah po vsej Sloveniji. Vodniki in psi so za delo ustrezno strokovno usposobljeni, pri njem pa vse pogosteje srečujejo s posamezniki, ki se psov bojijo.

Ker je strah pred psom pogosto prisoten pri otrocih, so se v priročniku, ki je plod dolgolet­nega dela in izkušenj društva, osredotočili nanje. Dušanka Prelc Premate, predsednica društva Tačke pomagačke, je ob predstavitvi poudarila:

»Terapevtski psi so izjemna bitja, ki z obilo potrpežljivo­sti in empatije pripomorejo k izboljšanju počutja ter gradnji zaupanja pri ljudeh, ki se soočajo z različnimi strahovi, vključno s strahom pred psi.

Ta priročnik je pomemben korak v smeri večje ozaveščenosti in razumevanja, kako lahko terapevtski psi pomagajo ljudem pri premagovanju omenjenega strahu.«

Čudoviti Thor je užival v otroškem ustvarjanju in ob čohljanju. Foto: Jernej Lasič
Čudoviti Thor je užival v otroškem ustvarjanju in ob čohljanju. Foto: Jernej Lasič

Spoštovati otrokov ritem in občutke

Spopadanje s strahom pred psi (ali kinofobijo) lahko posameznika omejuje v vsakdan­jem življenju – pri druženju, igri, v šoli ali na sprehodih. Priročnik je prvi celosten odgovor na to stisko pri nas in obenem orodje za starše, strokovne delavce in terapevte.

Program poteka v osmih skrbno načrtovanih korakih: začne se z namišljenim stikom s psom, nadaljuje z opazovanjem psa na varni razdalji, postopnim približevanjem, dotiki in igro.

Za prikaz vsebine in boljšo uporabniško izkušnjo prosimo, da omogočite piškotke družabnih omrežij.

V vsakem koraku sodelujeta vodnik terapevtskega psa in otrokova bližnja oseba – najpogosteje starš. Ključni del programa je, da otrok ves čas ohranja občutek varnosti in nadzora, ob tem pa razvija samozavest in notranjo moč.

V priročniku najdemo veliko konkretnih napotkov, dejavnosti in iger, ki pomagajo otroku obdelati čustva in razvijati pozitiven odnos do psa: risanje, pripovedovanje, skrivanje igrač, branje psu, igra vlog z lutkami, uporaba didaktičnih pripomočkov, pa tudi telesna bližina s psom – a šele takrat, ko je otrok na to pri­pravljen. Izrazit poudarek je na spoštovanju otrokovega ritma in občutkov.

Povezava s psom kot vir varnosti

V knjigi je jasno razloženo, zakaj je vez s psom lahko terapevtska. Pes s svojo tiho prisotnostjo, sprejemanjem in nevsiljivostjo lahko pomaga otroku razviti zaupanje – najprej vase, nato tudi v druge odnose.

Terapevtski psi v programu so posebej izurjeni, da so umirjeni, predvidljivi in pripravljeni na postopni stik. Skupaj z vodniki delujejo kot par, ki zlagoma odpira vrata k pogumu.

Priročnik se poglobi tudi v razlago strahu: kaj je, kako nastane in kako se kaže pri otrocih. Razlikuje med prirojenimi in naučenimi strahovi ter pojasnjuje, kako otrok lahko strah dobi tudi posredno – prek izkušenj drugih ali medijskih vsebin.

Za prikaz vsebine in boljšo uporabniško izkušnjo prosimo, da omogočite piškotke družabnih omrežij.

Posebej poudari, kako pomembno je, da otrokovega strahu ne omalovažujemo, temveč mu prisluhnemo in ga vzamemo resno.

Skupaj s priročnikom je izšla tudi knjižica Skrivnost dedkove knjige Ane Sever, Barbare Sever in Jane Miklič – nežna zgodba, ki otroka nagovarja na simbolni ravni in odpira prostor za domišljijo, pogovor in čustveno oporo.

Primerna je kot uvod v program ali kot spremna zgodba v času terapij, saj otroku pomaga, da se lažje čustveno poveže z vsebino.

Odpreti pot prijateljstvu

Priročnik Od strahu do prijateljstva je več kot strokovno gradivo, vodnik za premagovanje strahu – je povabilo v odnos. Vez med človekom in psom je lahko vir varnosti, než­nosti in zaupanja. Tam, kjer je bil prej strah, se lahko zgradi prostor za stik, v katerem se otrok počuti slišanega, močnega in sprejetega. In prav ta odnos – preprost, tih, globoko človeški – je tisto, kar odpira pot prijateljstvu.

Na koncu priročnika so avtorice zbrale še pregled »pasjih poklicev«: pes lahko spremlja slepo osebo, pomaga pri iskanju pogrešanih, vleče sani, sodeluje v terapevtskih procesih, zaznava epileptične napade, vodi črede, varuje dom ali preprosto ogreje stopala.

Fotografija je simbolična. FOTO: Depositphotos
Fotografija je simbolična. FOTO: Depositphotos

Ta raznolikost ni le zanimiva – pove tudi nekaj globokega. Da so psi izjemni prav zato, ker so tako večplastni sopotniki človeka. Včasih sodelavci. Včasih čuvaji. Včasih prijatelji. In včasih – tihi vodniki iz strahu v svobodo.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij