AKTIVNI IN ZDRAVI

Ko za rakom zbolijo babica, mama in hčer ...

Ko v družini udari rak dojk, se življenja spremenijo. Ostanejo brazgotine – telesne, čustvene, prav tako pa v zraku obvisi vprašanje potomk in sorodnic: bom zbolela tudi jaz? Rak dojk se namreč lahko zaradi mutacij genov BRCA1 in BRCA2 prenaša iz roda v rod, nosilci teh mutacij pa imajo izredno velike možnosti, da zbolijo. Zato se številne ženske odločijo za preventivno odstranitev dojk.
Fotografija: Verjetnost, da se bo pri posameznici z mutacijo genov BRCA1 razvil rak dojk, je velika: kar 60- do 85-odstotna. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Verjetnost, da se bo pri posameznici z mutacijo genov BRCA1 razvil rak dojk, je velika: kar 60- do 85-odstotna. FOTO: Getty Images/istockphoto

Mnogo je družin, v katerih so za rakom dojk zbolele babica, mati in hči. Zelo verjetno, da se je skozi njihov rod prenesla mutacija genov, ki sicer ne pomeni nujno, da bo zaradi nje nosilec zbolel, obstaja pa za to veliko večja verjetnost. V družinah z genetsko okvaro namreč rakave bolezni odkrijejo pogosteje in pri mlajših posameznikih, kot bi pričakovali.

Ob sumu, da gre za dedno obliko raka, ki sicer predstavlja pet odstotkov vseh rakov dojk, se lahko posameznik ali posameznica odloči za genetsko svetovanje (ob izpolnjevanju določenih pogojev*). »Za oceno ogroženosti potrebujemo družinsko drevo z natančnimi podatki o zbolevanju posameznih družinskih članov za več generacij. Če ugotovimo večjo ogroženost, svetujemo genetsko testiranje (odvzem vzorca krvi) najprej najmlajšemu zbolelemu družinskemu članu, saj je pri njem verjetnost prisotnosti genetske okvare največja. Zaradi zanesljivejšega vrednotenja rezultatov je pomembno najprej testirati, če je to seveda mogoče, že zbolelo osebo v družini. Če pri njej najdemo okvaro gena, pri drugih preiskovanih sorodnikih pa ne, je bistveno manjša verjetnost, da so tudi oni nosilci okvarjenega gena,« pojasnjujejo na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Pozitiven, negativen ali nejasen izid

Proces testiranja od odvzema vzorca do izdaje izvida lahko traja več mesecev, izvid pa je lahko pozitiven, negativen ali tudi nejasen – ko je zaznana sprememba, katere pomena trenutno ne znajo opredeliti. Kot pojasnjujejo na oddelku za onkološko klinično genetiko, se tovrstne spremembe lahko sčasoma izkažejo za vzrok dednih rakov, lahko pa gre za normalne neškodljive različice. Vse pozitivne in tudi nekatere negativne izvide vedno preverijo s ponovnim odvzemom vzorca. Če so med rezultati testiranja navedene pomembne najdbe, posameznika znova povabijo na svetovanje, na katerem mu razložijo pomen izvida in svetujejo nadaljnje ukrepe.

Pregledovanje dojk. Foto: Shutterstock FOTO: Shutterstock Photo
Pregledovanje dojk. Foto: Shutterstock FOTO: Shutterstock Photo

Če torej genetske preiskave pokažejo prisotnost mutacije gena, na onkologiji posamezniku pripravijo individualiziran program presejanja. »Mlade ženske, ki so nosilke okvar na genih BRCA, spremljamo z MRI-preiskavo dojk, mamografijo, UZ-preiskavo dojk, kliničnim pregledom, ponudimo jim možnost preventivne odstranitve tkiva dojk s sočasno rekonstrukcijo, preventivno odstranitev jajčnikov po koncu rodne dobe in po dopolnjenem 40. letu starosti, pri bolj ogroženih za raka debelega črevesa pa se kot presejalni pregled izvaja kolonoskopija, ki se začne prej in je potrebna pogosteje, kot to velja za splošno populacijo. Nosilce spremljamo na leto do dve od 20. leta starosti dalje,« so pojasnili na inštitutu. Pri njih je namreč pomembno, da se presejanje začne čim prej. Prav tako so intervali med presejalnimi pregledi običajno krajši kot v presejalnih programih za raka.

Informacija je tudi breme

Pri tem ne gre pozabiti, da je informacija o genski okvari in visoki ogroženosti za določene rake za vsakogar izjemno veliko breme. »To spoznanje lahko spremljajo čustvene stiske, depresija ali jeza. Pri sorodnikih, pri katerih mutacije nismo odkrili, pa velikokrat opažamo občutek krivde. V nekaterih primerih je negativen rezultat lahko tudi neinformativen, kar pomeni, da ne moremo z gotovostjo trditi, da testirana oseba ni nosilka mutacije, in da je ogroženost za zbolevanje za rakom še vedno neznana,« so na OI povzeli različne plati genetskih testiranj.

Najboljša je preventivna odstranitev dojk

Ogroženost oz. verjetnost, da se bo pri posameznici z mutacijo genov BRCA1 razvil rak dojk, je velika: kar 60- do 85-odstotna (pri ženski brez mutacije gena je denimo 10-odstotna), da bo zbolela za rakom jajčnikov, pa 20- do 40-odstotna (pri ženskah brez mutacije eno- do dvoodstotna). Pri mutaciji BRCA2 so možnosti za bolezen nekoliko manjše, a še vedno 10- do 20-odstotne, poleg tega je večja ogroženost za nastanek nekaterih drugih vrst raka: trebušne slinavke, melanoma, želodca ali raka ustne votline. Možnost, da se ta gen prenese na potomca, je 50-odstotna.

Pri visoko ogroženih ženskah je MRI tkiva dojk trenutno najbolj učinkovita metoda iskanja nevarnih sprememb, poleg presejalne mamografije. FOTO: Getty Images/istockphoto
Pri visoko ogroženih ženskah je MRI tkiva dojk trenutno najbolj učinkovita metoda iskanja nevarnih sprememb, poleg presejalne mamografije. FOTO: Getty Images/istockphoto

Kot kažejo raziskave, nosilkam BRCA ogroženost najbolj učinkovito zmanjša mastektomija – obojestranska odstranitev tkiva dojk. Onkologi opažajo, da se nekatere za to lahko odločijo takoj (največkrat zaradi slabih izkušenj z boleznijo v družini), druge najprej izberejo preventivne in presejalne programe.

Zgodba Angeline Jolie

Kot je povedala vodja oddelka za onkološko klinično genetiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana, Mateja Krajc, dr. med., se v Sloveniji za preventivno mastektomijo odloči okoli 25 odstotkov zdravih nosilk genetskih okvar BRCA1 ali BRCA2. Delež se sicer postopoma povečuje, največji porast pa opažajo po letu 2013, ko se je za ta poseg odločila ameriška igralka Angelina Jolie.

»Preventivna mastektomija sama po sebi ni pretirano zahtevna operacija. Zahtevnost pa se poveča, kadar ji je pridružena takojšnja rekonstrukcija. Najzahtevnejša je ob rekonstrukciji dojk z lastnim tkivom. Za rekonstrukcijo se pri preventivni mastektomiji sicer odloči večina žensk. Na plastično-onkološkem konziliju se pacientke dogovorijo za tip operacije in dobijo vse potrebne informacije o samem posegu in rehabilitaciji,« je povedala sogovornica, specialistka klinične genetike in javnega zdravja, in še dodala, da je po preventivni operaciji tveganje za razvoj raka dojk izredno majhno, zato te ženske ne potrebujejo več aktivnega sledenja za dojke.


Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi

 

 

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije