NA ZDRAVJE

Kožna bolezen, ki je velika nadloga in je ni mogoče ozdraviti

Luskavica je dedna kožna bolezen, ki zelo poslabša kakovost življenja; največkrat se pojavi v zimskih mesecih
Fotografija: Simptomi se poslabšajo pozimi. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Simptomi se poslabšajo pozimi. FOTO: Guliver/Getty Images

Luskavica ali psoriaza je večplastna kronična neozdravljiva avtoimuna sistemska vnetna bolezen, ki ni nalezljiva. Po svetu je obolelih okoli 125 milijonov, v Sloveniji naj bi zaradi nje trpelo okoli 40,000 ljudi. Najpogosteje se pojavi med 15. in 35. letom, obolevajo tako moški kot ženske.

Poznamo različna oblike luskavice, od klasičnih, ko so prizadeta kolena, komolci, lasišče, do redkejših, kot so gnojne oblike luskavice, luskavica dlani in podplatov, luskavica nohtov, ali takšna, kjer so prizadeti tudi sklepi, kjer so gnojne spremembe le na dlaneh in podplatih ali na celotnem telesu.

Znaki in zdravljenje

Med simptomi, ki se lahko pojavljajo na različnih delih telesa, so rdečina, zadebelitev kože, ki je pokrita z luskami, tudi bolečine v sklepih. Če opazimo takšne znake, moramo čim prej obiskati osebnega zdravnika, saj je zelo pomembno, da se bolezen čim prej odkrije in začne zdraviti, opozarjajo dermatologi. Praviloma jo prepoznajo in zdravijo že splošni zdravniki; začnejo s klasično obliko zdravljenja, lokalno terapijo, ki vključuje zdravljenje s pripravki v obliki mazil, krem, tekočin, oblog. Zdravijo jo tudi z UV-obsevanji. Če lokalna terapija in sevanje ne pomagata, nadaljujejo s sistemskimi zdravili.



To so lahko citostatiki, zdravila, ki delujejo na imunski sistem, in zdravila iz skupine retinoidov, ki zmanjšajo zaroženevanje. Citostatiki imajo protivnetni učinek in delujejo pri ljudeh, ki imajo poleg luskavice tudi težave s sklepi. Tudi zdravila z imunskim delovanjem delujejo protivnetno in se uporabljajo pri bolnikih s presajenimi organi, vendar v večjih odmerkih. Zdravljenje luskavice je dosmrtno, in tega se morajo bolniki zavedati, opozarjajo dermatologi.

Spremljajo jo druge bolezni

Pogosto jo spremljajo druga pridružena bolezenska stanja, kot so pogostejši pojav srčno-žilnih bolezni, metabolni sindrom, za katerega je značilna trebušna debelost, zvišan krvni tlak, zvišane maščobe v krvi in inzulinska rezistenca. Med pogosta povezana stanja spada psoriatični artritis, ki lahko prizadene do 30 odstotkov bolnikov z luskavico; gre za kronično vnetno bolezen, za katero so ključni zgodnje odkrivanje, diagnoza in zdravljenje. Zaradi možnega hitrega napredovanja poteka te bolezni je nujno čim prej začeti ustrezno zdravljenje, v nasprotnem primeru lahko povzroči trajne okvare sklepov ali celo invalidnost, opozarjajo zdravniki.

Pomembno je, da se luskavico čim prej odkrije in začne zdraviti. FOTO: Guliver/Getty Images
Pomembno je, da se luskavico čim prej odkrije in začne zdraviti. FOTO: Guliver/Getty Images


Luskavica posameznika prizadene na domala vseh življenjskih področjih. V primerjavi z drugimi boleznimi ima na bolnika zelo velik vpliv in spada med bolezni, ki najbolj poslabšajo kakovost življenja. Svetovna zdravstvena organizacija jo prepoznava kot kronično, nenalezljivo, bolečo bolezen, ki močno omeji ali celo iznakazi bolnike in za katero ni dokončne ozdravitve. Poudarjajo še psihosocialno breme bolezni, saj mnogo ljudi trpi zaradi slabega zavedanja o bolezni v širši javnosti. Psoriatiki se nemalokrat soočajo tudi s predsodki v družbi. Zdravljenje luskavice mora biti zato celostno.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije