PASTINAK

Krepi, čisti in razkuži

Izboljšuje odpornost in zdravje srca, preprečuje zaprtje, je podpora v nosečnosti, skrbi za zdrave kosti in oster vid: pastinak postaja vse bolj priljubljen.
Fotografija: Foto: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Foto: Guliver/Getty Images

Ni koren in ne peteršilj, čeprav ga z njima mnogi zamenjujejo: pastinak z belim korenom jima je res podoben, a sestava je povsem drugačna. Pastinak ali navadni rebrinec je bogat z eteričnimi olji, vitamini B, C, E, minerali, zlasti veliko je kalija, vsebuje še cink, mangan, magnezij, železo.

Ima prepoznaven okus in močno aromo. FOTO: Guliver/Getty Images
Ima prepoznaven okus in močno aromo. FOTO: Guliver/Getty Images

Priporoča se pri težavah s srcem, pljuči, ledvicami, jetri: ti organi ne morejo dobro delovati, če v telesu zastaja voda. Pastinak pa deluje diuretično in pomaga izločati vodo iz telesa ter stimulira omenjene organe. Poleg tega so še številni razlogi, zakaj bi se moral pastinak večkrat znajti na naših krožnikih.

V ljudski medicini velja kot sredstvo za lajšanje krčev v trebuhu, regulira krvni tlak, pomaga ohranjati zdravje srca in žil – bogat je s kalijem, ki širi žile in niža krvni tlak pa tudi raven aminokisline homocistein, ki jo povezujejo z boleznimi srca –, tudi pri psihičnih težavah naj bi koristil in krepi zdravje možganov.

Dober je za prebavo: pastinak je namreč bogat s prehranskimi vlakninami, te hkrati tudi zmanjšujejo raven holesterola v krvi in delujejo preventivno pred diabetesom. Zaradi vsebnosti eteričnega olja deluje razkuževalno in spodbuja črevesno floro. Ker ima malo kalorij, pomaga pri hujšanju in vzdrževanju zdrave telesne teže. Vsebuje veliko antioksidantov, s pomočjo katerih se telo bori proti virusom in ki pomagajo krepiti zdravje: le močnemu imunskemu sistemu se bo uspelo ubraniti pred najrazličnejšimi virusu in bakterijama.

Foto: Guliver/Getty Images
Foto: Guliver/Getty Images

Tudi nosečnicam bo koristil, saj vsebuje precejšnjo količino vitamina B9, kar ni pomembno le za dobro delovanje metabolnih procesov, ampak tudi za razvijajoči se plod. Zaradi alkaloida pastinacin bo koristil tudi pri revmatskih težavah, napihnjenosti ter težavah z želodcem. Različne študije so dokazale, da imajo ljudje, ki zaužijejo veliko vitamina C, manj težav z očmi in vidom, ta vitamin pa vsebuje pastinak. Tudi za krepkejše kosti skrbi: pomanjkanje mangana so znanstveniki povezali s pojavnostjo osteoporoze.


Uporabljamo celega, od listja do korena, slednjega najpogosteje; jemo lahko surovega, na primer naribanega kot dodatek solati, najpogosteje uživamo kuhanega, v juhah ali omakah, tudi kot pire, ali pa pečenega. Z aromatični vonjem in okusom bo popestril prav vsako jed. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije