To so mišice, ki bi ji morali krepiti vsi
Mišice medeničnega dna ležijo na dnu medenice, pomembne so za dobro delovanje sečnega mehurja in črevesja. Te mišice pomagajo pri zadrževanju urina, blata in vetrov, po drugi strani pa zagotavljajo podporo danki med iztrebljanjem blata in pripomorejo k stabilnosti hrbtenice in medenice. Poleg tega vzdržujejo pravilno lego medeničnih organov.
Boleče in neprijetno
Težave z mišicami medeničnega dna se lahko kažejo kot zaprtje, napenjanje pri izločanju, uhajanje urina in blata, pogosta potreba po uriniranju, boleči spolni odnosi pri ženskah, pri moški pa težave z erekcijo ali njenim vzdrževanjem. Medenično dno je torej pomembna podporna struktura, za katero velja skrbeti, da se ognemo številnim neprijetnostim in nelagodju, strokovnjaki največkrat svetujejo keglove vaje, ponavljajoče se in ritmično stiskanje mišic okrog zadnjika, nožnice in sečnice.
Številne ženske se z vajami srečajo šele med nosečnostjo, ko se seznanijo z možnostjo poškodb ali ohlapnostjo teh mišic po porodu, zato se vestno podajo v preventivo, žal pa mnoge kmalu po rojstvu otroka vadbo opustijo. A dejstvo je, da bi mišice morali redno krepiti vsi, saj lahko nezanesljivo medenično dno povzroči težave na številnih področjih.
Kot rečeno, je pogosto prizadeto področje spolnosti, predvsem zaradi bolečine med penetracijo zaradi neprimerne aktivacije mišic. Nekatere doživljajo uhajanje blata in urina med spolnim odnosom, nelagodje med spolnim odnosom pa lahko povzroči tudi prolaps nekaterih organov, ko se ena ali več medeničnih struktur pomika navzdol. Moške lahko ob oslabljenem medeničnem dnu skrbita erektilna disfunkcija in prezgodnji izliv, ki je lahko celo boleč, tako kot ženske jih lahko skrbi zadrževanje urina in blata med spolnim odnosom, jasno je, da se ob vsem tem zmanjša tudi spolna sla.
Pomembna pravilna izvedba
Da ugotovimo, katere mišice stiskati med keglovimi vajami, sredi uriniranja poskusimo zadržati curek. Te iste mišice nato utrjujemo med vadbo, ki jo izvajamo kar se da pogosto, najlažje je v ležečem položaju. Mišice stiskamo po pet sekund, opravimo pet ponovitev. Ko se že izurimo, podaljšujemo čas stiskanja in povečujemo število ponovitev. Med izvajanjem vaj mora biti trebuh sproščen, tako tudi zadnjica, dihamo sproščeno in globoko.
Uhajanje blata, vetrov in urina mnoge preseneti med kihanjem, kašljanjem in smejanjem, pojavijo se lahko tudi pogosti občutki tiščanja v spodnjem delu trebuha. Pozor, za težave pa niso vedno krive oslabljene mišice medeničnega dna, zato tudi keglove vaje niso nujno pravi odgovor.
Ob pojavu težav je najprej treba odpraviti mehanske in anatomske vzroke ter povzročitelje, povezane z boleznimi in prehrano, pri čemer nam bodo seveda pomagali zdravnik, po opredelitvi težav pa najverjetneje fizioterapevt in kineziolog, ki nas lahko naučita tako krepitve kot sproščanja mišic ter raztezanja. Za zdravo medenično dno skrbimo tudi z redno telesno vadbo in uravnoteženo prehrano ter vzdrževanjem zdrave telesne teže.