Vsa na videz nezdrava živila in kozmetični pripomočki, ki ste se jim morda v prid čiste kože izogibate, niso krivci za mozolje. Razkrivamo pet takih, ki na njihov nastanek ne vplivajo.
Čokolada
Nobena študija ni dokazala, da je čokolada tista, ki povzroča mozolje. Predvsem temna, torej čokolada z visoko vsebnostjo kakava in z manj sladkorja, v resnici na kožo, zaradi v njej prisotnih antioksidantov, vpliva pozitivno, jo varuje pred suhostjo in vplivom sončnih žarkov.
Sadni sokovi
Tisti, ki jim je dodan sladkor, res na zdravje in tudi na polt ne vplivajo pozitivno. A sveži sadni sokovi, zlasti brusnični in sok granatnega jabolka, so do kože prijazni, saj vsebujejo veliko njej prijaznih vitaminov in antioksidantov.
Oljna sredstva za čiščenje kože
Ta so mastni koži v resnici koristna, zlasti če sta jim dodana ricinus in vitamin E, kajti učinkovito odstranjujejo umazanijo ter hkrati ne izsušijo polti in je tako ne spodbujajo k pospešenemu izločanju maščob. Res pa je, da nekatera olja, denimo kokosovo, niso primerna za čiščenje kože, saj se ne vpijejo vanjo, temveč na njej ustvarijo tanek sloj in tako spodbujajo mašenje por ter s tem povečajo tveganje za akne.
Ocvrti krompirček
Povsem jasno je, da z njim ni priporočljivo pretiravati, a v manjši količini, tako kot druga mastna živila, ne bo povzročil izbruha aken.
Znoj
Povsem zmotno je prepričanje, da znojenje spodbuja nastanek mozoljev. Velja ravno nasprotno: znojenje je za kožo odlično, saj odpira pore in tako spodbuja normalo delovanje polti ter tudi čiščenje, s čimer zmanjša tveganje za mozolje.
Kaj je v resnici zanje krivo?
Natančnega odgovora na to vprašanje ni, se pa številni dermatologi strinjajo, da so za mozolje pogosteje kot prehrana krivi geni, hormoni, neravnovesje bakterij na koži, stres ter tudi površno in neredno čiščenje polti.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: