Ledvice so inteligentni filter

Kronična ledvična bolezen je v razvitem svetu predvsem posledica nezdravega življenjskega sloga; ima jo 150.000 Slovencev.
Fotografija: V krvi ugotavljajo koncentracijo serumskega kreatinina.
Odpri galerijo
V krvi ugotavljajo koncentracijo serumskega kreatinina.

Organ, ki običajno deluje v paru, iz krvi odstranjuje škodljive snovi in strupe, vzdržuje normalno sestavo in količino telesnih tekočin in izloča hormon, ki pospešuje nastajanje rdečih krvničk v kostnem mozgu. »Ledvice so inteligentni filter,« pojasnjuje Milan Osterc, predsednik Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije. »Imajo vrsto pomembnih vlog pri uravnavi krvnega tlaka in ravni elektrolitov v telesu ter kalcija in so pomembne za vzdrževanje ustreznega kislo-bazičnega ravnovesja. Vsak dan prečistijo približno 180 litrov krvi, izloči pa se od 1,5 do 2 litra seča, v katerem so škodljivi presnovki.«

Znaki bolezni so pogosto tihi

Stroka ocenjuje, da bo kronična ledvična bolezen do leta 2040 na petem mestu med vzroki za prezgodnjo smrt.
Stroka ocenjuje, da bo kronična ledvična bolezen do leta 2040 na petem mestu med vzroki za prezgodnjo smrt.
Ob današnjem svetovnem dnevu ledvic stroka znova opozarja na razširjenost kronične ledvične bolezni, ki jo ima po svetu približno 850 milijonov ljudi oziroma vsak deseti. Število se nenehno povečuje, zato stroka ocenjuje, da bo kronična ledvična bolezen do leta 2040 na petem mestu med vzroki za prezgodnjo smrt. V Sloveniji ima eno od stopenj ledvične okvare več kot 150.000 ljudi. »Najpogostejši vzroki so sladkorna bolezen, nezdravljena ali slabo zdravljena arterijska hipertenzija in glomerulonefritisi oziroma skupina ledvičnih bolezni, pri katerih so okvarjena predvsem ledvična telesca, torej del ledvic, kjer se kri filtrira,« pojasnjuje sogovornik. »Kronična ledvična bolezen je lahko tudi posledica srčno-žilnih bolezni, ki so povezane tudi z nezdravim življenjskim slogom. Pri otrocih je slika drugačna: pri njih je kronična ledvična bolezen precej redkejša in je večinoma posledica prirojenih ali dednih bolezni ledvic. Zato je ne moremo preprečiti kot pri odraslih.«

Če ledvice delujejo slabo, se v telesu zadržujejo strupene snovi, žal pa je bolnikov vse več. »V razvitem svetu je kronična ledvična bolezen predvsem posledica nezdravega načina prehranjevanja, debelosti, pomanjkanja gibanja in visokega krvnega tlaka, zato se število bolnikov vztrajno povečuje,« poudarja Osterc. Mnogi za težave sploh ne vedo, saj so znaki bolezni pogosto tihi: »Lahko se pojavijo otekanje okrog oči, obraza in nog, rjav ali krvav seč, zvišan krvni tlak, ledvena bolečina, ki ni povezana s telesno aktivnostjo, pogosto odvajanje seča, predvsem ponoči, ali zmanjšano odvajanje seča, ki ni sorazmerno s popito tekočino, pekoč, dražeč občutek ali bolečina med odvajanjem seča. Bolezen poteka kot večmesečno ali celo večletno postopno odpovedovanje ledvičnega delovanja. Ko ledvice odpovedo, je potrebno čiščenje krvi (hemodializa ali trebušna dializa) ali presaditev ledvice.«


Ko ledvice odpovedo, je potrebno čiščenje krvi ali presaditev ledvice. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Ko ledvice odpovedo, je potrebno čiščenje krvi ali presaditev ledvice. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Pri ugotavljanju težav z ledvičnim delovanjem zdravnik prek krvnih preiskav ocenjuje nepravilnosti. Izmeri koncentracijo serumskega kreatinina, če je ta povišana, je lahko znak za kronično ledvično bolezen, pojasnjuje Osterc: »V seču opozarjajo na ledvično okvaro rdeče krvničke in beljakovine. Ledvice delujejo kot filter in ne prepuščajo beljakovin v seč. Večje ko je izločanje beljakovin, hujša je okvara in ledvično delovanje se hitreje slabša. Pri večji količini beljakovin se seč močno peni.« A kot rečeno je ledvična bolezen običajno tiha, nase pa vendarle lahko opozarja s simptomi, ki jih ne bi smeli zanemariti, to so spremenjena barva in vonj seča, vsebnost krvi v seču, pekoča bolečina pri uriniranju, opozarja Osterc. Letošnji svetovni dan je zasenčil izbruh novega koronavirusa po svetu, zato so dejavnosti okrnjene, a splet vendarle omogoča širjenje znanja in dvigovanje ozaveščenosti: »Na info točkah po Sloveniji smo v minulih letih ljudem merili krvi tlak, krvni sladkor in se z njimi pogovarjali o delovanju ledvic, jih spraševali, ali so pozorni na opisane znake, delili zloženke z nasveti. Letos bomo svetovni dan zaznamovali prek medijev, častni pokrovitelj je predsednik republike Borut Pahor.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije