NEŠKODLJIVE, A NEESTETSKE
Majhne, a zelo nadležne
Večina bradavic izgine spontano, brez zdravljenja, nekatere pa trmasto vztrajajo in se množijo.
Odpri galerijo
So neškodljive, a zelo neestetske, zato marsikomu grenijo življenje. Bradavice so majhne, a zelo nadležne in tudi boleče tvorbe, povzroča jih okužba kože s humanimi papiloma virusi. »Odkritih je bilo več kot 200 tipov HPV, različni tipi pa povzročajo različne vrste bradavic,« je pojasnila Yana Targonskaya, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz Medicinskega centra Barsos. Navadne bradavice se lahko pojavijo kjer koli na koži, pogostejše pa so na tistih predelih, ki so dovzetnejši za poškodbe, kot so prsti, komolci, kolena, podplati. So čvrste in imajo hrapavo površino, lahko so okrogle ali nepravilnih oblik, rumene, sivkaste ali rjave. Lahko se razširijo, vendar nikoli ne postanejo rakave. Bradavice na podplatih so sploščene in obdane z zadebeljeno kožo, pogosto so zelo boleče, saj jih lažje ranimo. Ploščate se pojavijo v skupinah kot gladke rumeno rjave izbokline. Zelo pogoste so na obrazu, pojasnjuje sogovornica: »Filiformne bradavice so dolge, tanke, majhne rašče, ki se običajno pojavljajo na vekah, obrazu, vratu ali ustnicah. Genitalne bradavice so bradavice v nožnici ali okrog nje, na moškem spolovilu ali v danki. Običajno so podolgovate in mehke, pogosto visijo na peclju in se pojavljajo v skupinah.«
Popolnega zdravila za bradavice ni.
Običajno izginejo same
Pogosto doletijo otroke, vendar se lahko pojavijo tudi pozneje v življenju. »Dovzetnejši za okužbo so tisti z oslabljeno imunostjo zaradi bolezni ali določenih zdravil. Ker je virus, ki povzroča bradavice, zelo razširjen, se mu ne moremo povsem ogniti. Možnost za okužbo zmanjšamo, če v bazenih, skupinskih kopalnicah in telovadnicah hodimo v natikačih in skrbimo, da koža rok ni suha in razpokana. Nekateri so tudi bolj nagnjeni k pojavu bradavic kot drugi,« še pove specialistka dermatovenerologije. »Okužba se pri bolniku lahko spontano razširi naprej po koži ali pa si jo z dotikom sam prenese na druge predele telesa. Ker gre za zelo nalezljivo bolezen, se bradavice lahko širijo tudi s človeka na človeka, in sicer z neposrednim stikom z bradavico ali posredno prek različnih predmetov, kot so brisače ali oblačila.« Kot rečeno, veliko možnosti za okužbo ponujajo prostori, kjer hodimo bosi, denimo bazeni, skupinske kopalnice in telovadnice, smiselno je omejiti rokovanje z ljudmi, ki imajo številne bradavice na rokah. Okužba se lahko prenese z enega predela kože na drugega pri istem posamezniku.
Bradavice so nenevarne, večina jih celo izgine spontano brez zdravljenja, v letu ali dveh. Druge vendarle vztrajajo več let in se medtem namnožijo, in ker so estetsko moteče, morda celo boleče, je smiselno poiskati pomoč strokovnjaka. A pri zdravljenju sta potrebna potrpljenje in vztrajnost, polaga na srce sogovornica iz Medicinskega centra Barsos: »Z odstranjevanjem bradavic preprečimo širjenje okužbe pri posamezniku ter prenos virusa na druge ljudi, a popolnega zdravila za bradavice ni. Če ste prepričani, da gre za bradavice, jih lahko poskusite zdraviti tudi sami. V dermatoloških ambulantah izvajamo zamrzovanje, ki je ena najpogostejših metod zdravljenja bradavic.«
Iz domače lekarnePri odpravljanju bradavic mnogi prisegajo na domače pripravke. Koliko so ti resnično učinkoviti, vedo tisti, ki so preizkusili recepture iz domače lekarne, naštejmo jih samo nekaj, če jih morda ne poznate. Jabolčni kis naj bi s kislino povzročil odmiranje bradavice, seveda je potrebnih več ponovitev. Učinkovito naj bi bilo redno vtiranje soka ali mlečka regrata, fige in aloe vere, drugi imajo najraje olje čajevca. Deloval naj bi tudi novozelandski med manuka, zagotovo pa je cenejša in dostopnejša receptura s surovim prerezanim krompirjem, s katerim večkrat na dan prekrijemo bradavico, enako naredimo z notranjo stranjo bananinega olupka. Nekateri v možnarju zdrobijo šumečo tableto vitamina C in prah povežejo v pasto z limonovim sokom, mešanico pa potem nanesejo na bradavico, spet drugi prisegajo na sok ananasa ali papaje. Pomagalo naj bi še navlaženo brezovo lubje ali pasta iz zmečkanega česna in listov bazilike.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Profesionalec