ZA ZDRAVJE

Maline za ženske težave

Krepijo odpornost, zdravje srca in ožilja, tudi spomin, izboljšujejo prebavo, blažijo prehlad, tudi koži koristijo.
Fotografija: FOTOgrafiji: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
FOTOgrafiji: Guliver/Getty Images

V malinah uživamo zaradi omamnega vonja in okusa, a to kajpak ni vse, kar nam daje ta čudoviti rdeči sadež. Bogate so z antioksidanti, ki delujejo protivnetno, preprečujejo delovanje škodljivih mikrobov in celične poškodbe. Med temi so antocianin, ki daje malini krasno rdečo barvo, resveratrol, ki med drugim upočasnjuje staranje, pterostilben, ki je pomemben za možgane, pa elagitanin, za katerega raziskave kažejo, da niža tveganje obolevnosti za rakom. V njih je tudi vitamin C: 100 g teh rdečih sadežev vsebuje 44 odstotkov priporočene vsakodnevne količine tega vitamina, ki je pomemben pri krepitvi imunskega sistema, tudi vitamine skupine B pa E in K. So dober vir kalija, v majhnih količinah pa vsebujejo še druge minerale, tudi magnezij.



​So nizkokalorične (100 g svežih ima 52 kcal), zato pa polne vlaknin, kar je super za zdravje srca in prebavo. Vlaknine so namreč pomembne za pravilno delovanje črevesja in čiščenje krvnih žil, med drugim prispevajo k nižanju slabega holesterola. Poleg tega pomagajo vzdrževati zdravo težo oziroma izgubiti kakšen kilogram ali dva.

Z uživanjem malin telo preskrbimo z energijo, poskrbimo za pravilno delovanje živčnega sistema in ohranjanje zdravja tkiva, predvsem žil. Izboljšujejo apetit, predvsem pri otrocih, blažijo slabost.

Ne le sadeži, užitni so tudi lističi, iz katerih kuhamo čaj.
Ne le sadeži, užitni so tudi lističi, iz katerih kuhamo čaj.
Ne le sadeži, užitni so tudi lističi: iz teh večinoma pripravljamo čaj. Žličko suhih listkov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati pet minut in potem precedimo; od nekdaj ga uporabljajo predvsem ženske, in to ob menstrualnih bolečinah pa tudi težavah z zanositvijo, saj dobro deluje na zdravje maternice. Čaj ljudska medicina priporoča tudi za krepitev srca, pri prehladih, proti bolečinam v grlu, pri kašlju, tudi pri črevesnih težavah, kot je driska (listi namreč vsebujejo čreslovine, ki na površini sluznice tvorijo zaščitni sloj, ta pa pomirja vneto in razdraženo sluznico), pa hemoroidih in težavah s kožo; malinov sok priporoča za nižanje povišane telesne temperature, tudi pri težavah z želodcem in okužbah urinarnega trakta. ​

Za uživanje malin nam bo hvaležna tudi koža, kar vedo tudi v kozmetični industriji: izvleček malin se uporablja za vlaženje. Občasno si iz malin lahko naredimo masko za obraz, koža bo bolj napeta in sijoča.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije