MESO

Med peko ga polivamo z lastnim sokom: sočna pečenka zahteva izkušnje

Od velikosti in vrste mesa je odvisen čas peke; za začetnike so bolj varna izbira piščanec ali rebra.
Fotografija: Meso pred peko natremo z začimbami in naoljimo. FOTO: Connerscott1/Getty Images
Odpri galerijo
Meso pred peko natremo z začimbami in naoljimo. FOTO: Connerscott1/Getty Images

Svinjska pečenka je ena od tradicionalnih mesnih jedi, ki se pogosto znajdejo na slovenskih mizah, zlasti ob nedeljah in praznikih. A pečemo seveda tudi druge vrste mesa, vse vrste perutnine, teletino ali govedino, kunca in divjačino, pri vseh pa velja nekaj skupnih pravil. Pred pečenjem meso primerno začinimo in pustimo na sobni temperaturi vsaj eno uro.

Pečemo ga lahko z zelenjavo, ki bo sočna in imenitnega okusa. FOTO: Muenz/Getty Images
Pečemo ga lahko z zelenjavo, ki bo sočna in imenitnega okusa. FOTO: Muenz/Getty Images

Piščanca lahko samo solimo, prav tako ne potrebuje veliko začimb teletina, medtem ko svinjsko pečenko praviloma natremo še s poprom, dodamo česen, lovorov list, morda vejico rožmarina. V pečici običajno pečemo večje kose mesa, vsaj kilogram, ter celega piščanca ali kunca. Seveda lahko pečemo tudi manjše kose ali razkosano perutnino, a v tem primeru lahko kosilo pripravimo tudi v ponvi.

Preden meso damo v pečico, ga je dobro na zelo vročem olju popeči z vseh strani, tako se bodo pore zaprle in meso bo v notranjosti ostalo sočno, skorja pa bo lepo zapečena. Med peko ga večkrat prelijemo z mastjo in sokom, ki izteka iz mesa, tako ohranjamo sočnost in preprečimo, da bi se skorja zasušila namesto zapekla. Lahko pa ga zalivamo tudi z mesno jušno osnovo.

Čas pečenja je težko natančno predvideti, obstajajo okvirna pravila, na primer za kilogram težkega piščanca 45 minut, a to je precej odvisno od mesa, pa tudi od vrste in zmogljivosti pečice. Po šolsko velja, da je piščanec pečen, ko ima temperaturo med 65 in 70 stopinjami, teletina 70 stopinj in svinjina 75 stopinj. Tega seveda ne moremo vedeti na pamet, zato preverimo s posebnim termometrom za meso, ki ga kupimo v vsaki dobro založeni trgovini z gospodinjskimi pripomočki. Termometer preprosto zabodemo v meso in spremljamo temperaturo. Ko bomo imeli dovolj izkušenj, bomo meso ocenili že po videzu.

Dobro pečeno mora imeti zapečeno, hrustljavo skorjo oziroma površino, znotraj pa naj bo mehko in sočno. Sočnost je odvisna tudi od kosa mesa, da dobro spečemo pusto svinjino ali teletino, je treba imeti precej spretnosti, meso je treba pogosto polivati, zato je za začetek bolje izbrati bolj mastne kose, pa četudi so morda nekoliko nezdravi. Sočnost ohranimo tudi s tem, da pečeno meso deset ali petnajst minut pustimo počivati, preden se ga lotimo z nožem in razrežemo. 

Preden pečenko razrežemo, naj počiva deset ali petnajst minut. FOTO: Danilo Oliver/Getty Images
Preden pečenko razrežemo, naj počiva deset ali petnajst minut. FOTO: Danilo Oliver/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije