POSKRBITE ZA ZDRAVJE

Menstruacija ni nujna vsak mesec

Menstruacija vsak mesec ni več biološka nuja, ampak izbira; s hormonsko kontracepcijo lahko število krvavitev zmanjšamo brez tveganja za plodnost.
Fotografija: Če normalno prenašate hormonsko kontracepcijo, vam menstruacije ni treba imeti vsak mesec. FOTO: Nensuria, Getty Images
Odpri galerijo
Če normalno prenašate hormonsko kontracepcijo, vam menstruacije ni treba imeti vsak mesec. FOTO: Nensuria, Getty Images

V svetu se je že pred leti pojavila možnost, da ženske s pomočjo kontracepcije menstruacije nimajo več vsak mesec, ampak le enkrat na nekaj mesecev ali celo le enkrat na leto. To je za žensko veliko bolj udobno, saj se ji ni treba vsak mesec ukvarjati s številnimi nevšečnostmi, ki jih krvavenje prinaša, od PMS do menjave vložkov ter menstrualnih bolečin.

Dva načina odlaganja

Ginekologinja dr. Mojca Grebenc nam je pojasnila, da za takšno redčenje števila menstruacij obstajata dve možnosti: progestagenska kontracepcija, pri kateri menstruacija skoraj popolnoma izgine, saj se ob rednem jemanju stanjša maternična sluznica, ter klasična, kombinirana kontracepcija, ki jo jemljemo brez pavze od dva do tri cikle zapovrstjo. »Pri kombinirani kontracepciji je smiselno vsaj na tri mesece prekiniti jemanje za en teden, da se pojavi odtegnitvena krvavitev, saj se sicer že po drugem mesecu jemanja lahko pojavi rjavo-krvav izcedek, ki lahko nato traja ves mesec,« razkriva. Oba načina sta, pravi, varna. Oba sta dostopna pri nas in – če se ženska odloči tudi preprečevati neželeno nosečnost na tak način – za zavarovanke ZZZS brezplačna.

Dr. Grebenčeva svetuje progesteronsko kontracepcijo, ki je bolj varna. FOTO: Miran Juršič
Dr. Grebenčeva svetuje progesteronsko kontracepcijo, ki je bolj varna. FOTO: Miran Juršič

Pomislek marsikatere ženske je, da je redčenje menstruacije s hormoni nemara škodljivo.

Vsak dan ob isti uri

»Urejanje menstruacije na oba načina je v redu, saj reguliramo ritem z zunanjimi hormoni,« pojasni. A kot pravi, mladim dekletom običajno veliko pomeni, da je krvavitev prisotna, saj tako zatrdno vedo, da niso zanosile. »Tistim pa, ki bi želele za dlje ustaviti menstruacijo, svetujem progesteronsko kontracepcijo, ki je bolj varna, z njo pa ne tvegamo, da bi se pojavili krvni strdki,« svetuje. Pri kombinirani kontracepciji se pojavljajo t. i. krvavi spottingi. Razlog so nižje ravni hormonov v kontracepcijskih tabletkah kot nekoč. Če želimo biti več mescev brez menstruacije, pri tej obliki naredimo tedenski premor v jemanju, ko se pojavijo spottingi, nato pa nadaljujemo nov, daljši cikel jemanja.

»Pri nobenem od teh načinov ni tveganja za neplodnost. Mora pa biti hormonska kontracepcija smiselno predpisana, tabletke pa je treba dosledno jemati z začetkom na prvi dan menstruacije in točno ob isti uri vsak dan. V nasprotnem primeru obstaja večja verjetnost za vmesne manjše krvavitve, zmanjša pa se tudi učinkovitost preprečevanja zanositve.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije