TELESNA DEJAVNOST

Miganje prepreči poškodbe: telovaditi je treba trikrat na teden po 30–60 minut

Padci so pri starejših ljudeh, ki niso ustrezno fizično pripravljeni, kar za 40 odstotkov pogostejši.
Fotografija: Telovaditi je treba trikrat na teden po 30–60 minut. FOTO: Choreograph/Getty Images
Odpri galerijo
Telovaditi je treba trikrat na teden po 30–60 minut. FOTO: Choreograph/Getty Images

Telesna dejavnost v jeseni življenja pripomore k ohranjanju in krepitvi zmogljivosti, pozitivno pa vpliva tudi na duševno zdravje in splošno dobro počutje. Starostniki lahko s športno dejavnostjo izboljšajo gibljivost in okrepijo mišično moč ter ohranjajo gostoto kosti, zmanjšajo tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni, uravnavajo krvni tlak, holesterol in krvni sladkor, izboljšajo pa lahko tudi ravnotežje in zmanjšajo možnosti za padce ter ohranjajo kognitivne funkcije. Telovadijo lahko sami ali v družbi, kar pa je nedvomno prijetneje!

Krepi tudi odpornost

»Telesna dejavnost skupaj z uravnoteženo prehrano preprečuje prekomerno telesno težo in debelost pri starejših odraslih ter zmanjšuje tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 in raka debelega črevesa,« poudarja mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.

V družbi je prijetneje! FOTO: Ridofranz/Getty Images
V družbi je prijetneje! FOTO: Ridofranz/Getty Images

»Pri tem naj bodo pozorni, da vaje ustrezajo njihovi telesni zmogljivosti, starosti, zdravstvenemu stanju in željam. Hoja je najpogostejša, saj je zelo praktična in zelo varna. Starostniki naj hodijo predvsem po mehki in prožni podlagi, saj lahko trde podlage povzročijo težave z nogami in hrbtom. Vsak posameznik si lahko prilagodi intenzivnost vadbe in jo izvaja v vseh letnih časih. Telesna vadba pripomore predvsem k zdravju srca in pljuč, prožnosti sklepov in večji mišični moči ter lajšanju znakov artritisa. Priporočam, da se telesna dejavnost izvaja trikrat na teden po 30 do 60 minut.«

Podatki kažejo, da so pri starejših ljudeh, ki niso ustrezno fizično pripravljeni, padci pogostejši za kar 40 odstotkov, nadaljuje sogovornica: »Redna vadba vpliva tudi na porabo maščob, s tem pa se zmanjšuje tveganje za aterosklerozo in njene posledice. Starostniki s telesno dejavnostjo krepijo tudi imunski sistem in zmanjšajo tveganje, da bi zboleli za sezonskimi obolenji. Prednost dobre telesne kondicije sta tudi manjša raven škodljivih stresnih hormonov in povečana količina melatonina, ki pripomore h kakovostnejšemu spancu.«

Zdravstvene težave niso razlog, da bi opustili telesno dejavnost ali se ji izogibali, potreben je le posvet z zdravnikom glede izbire in izvedbe vadbe: »Četudi se starostniki v jeseni življenja srečujejo z zdravstvenimi težavami mišično-skeletnega sistema, krčnimi žilami, krči v mišicah in utrujenostjo, ni razloga, da bi opustili telesno dejavnost. Z redno vadbo bodo izboljšali telesno pripravljenost, upočasnili napredovanje bolezni in zmanjšali tveganje za razvoj drugih kroničnih stanj in bolezni, ki so povezana s telesno neaktivnostjo. Če se soočajo z artritisom, osteoporozo, težavam s srcem, sladkorno boleznijo, prekomerno telesno težo, se s telesno vadbo izboljša zdravstveno stanje.«

Poleg hoje so koristne še vaje za moč, gibljivost in ravnotežje, hoja po stopnicah in uporaba sobnega kolesa. Koristna je tudi vadba z utežmi, s čimer pa nikakor ne gre pretiravati! Rekreacije ne gre opustiti niti v zimskem času, še sklene predsednica Lekarniške zbornice, a pri tem opozarja: »Starostniki naj bodo previdni predvsem pri hoji v naravi ali po pločnikih, ki so lahko poledeneli in povzročijo padec ali poškodbo.

Obutev naj bo športna, vodoodporna, varna in primerna glede na vrsto dejavnosti in vremenske razmere. Pred vadbo naj se ustrezno ogrejejo in primerno oblečejo ter poskrbijo za zadostno hidracijo. Po vadbi pa naj se pogrejejo s toplim čajem in si privoščijo počitek.« 

Rekreacije ne gre opustiti niti v zimskem času. FOTO: Seventyfour/Getty Images
Rekreacije ne gre opustiti niti v zimskem času. FOTO: Seventyfour/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije