DRŽA

Močna hrbtenica, lepa drža

Pravijo, da le zdrava hrbtenica omogoča tudi pravilno in posledično lepo držo telesa: kako skrbeti zanjo, da bo zdrava in prožna?
Fotografija: Če bolečina vztraja in ne veste, od kod izvira, obiščite zdravnika. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Če bolečina vztraja in ne veste, od kod izvira, obiščite zdravnika. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Pravilna telesna drža je ključnega pomena za ohranjanje zdrave hrbtenice. To je tudi najbolj enostaven in učinkovit način, kako krepimo obhrbtenične mišične strukture, ki z leti postajajo vse bolj ohlapne, pravi specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine iz Rimskih term Matic Ivanovski, dr. med.
Skrbite za redno telesno vadbo, telo in hrbtenico krepita tudi sprehod in plavanje.
Skrbite za redno telesno vadbo, telo in hrbtenico krepita tudi sprehod in plavanje.

»Slaba telesna drža ima namreč veliko negativnih posledic na hrbtenico, med drugim povzroči zgodnje deformacije kosti, neravnovesje v mišičnih skupinah, ohlapnost ali pretirano nategnjenost vezi. Seveda se moramo za zdravo hrbtenico tudi redno gibati in izvajati krepilne vaje. Gibanje namreč omogoča prekrvitev vretenc in mehkih tkiv hrbtenice, tako da dobijo dovolj hranil in odstranjujejo odpadne snovi. Priporočljivo je izvajati predvsem športne vaje za krepitev mišic trupa, ki bodo hrbtenico držale vzravnano in močno,« svetuje sogovornik.
 

Najpogostejše okvare


Najpogostejše okvare hrbtenice, ki nam otežujejo vsakdan, so tiste v vratnem in ledvenem predelu hrbtenice, torej na predelu S-krivin, ki sta najbolj obremenjena. Zaradi nepravilne drže in premalo gibanja postanejo mišice otrdele in neprekrvljene, to pa vodi v okvare medvretenčnih ploščic, lahko tudi zdrsa medvretenčne ploščice, zaradi česar se vnamejo obkostna mišična tkiva, poveča se pritisk na živčna vlakna, kar občutimo kot bolečino, pojasni Ivanovski. »Ta bolečina se lahko širi v noge ali roke in jo lahko občutimo tudi kot mravljinčenje oziroma ščemenje. Priporočljiva sta redno gibanje in primerna telesna drža, ki se je moramo ves čas zavedati in sproti popravljati.«
Slaba telesna drža povzroči zgodnje deformacije kosti, neravnovesje v mišičnih skupinah, ohlapnost ali pretirano nategnjenost vezi.
Slaba telesna drža povzroči zgodnje deformacije kosti, neravnovesje v mišičnih skupinah, ohlapnost ali pretirano nategnjenost vezi.

Matic Ivanovski iz medicinskega centra Valetuda v Rimskih termah dodaja, da je treba ukrepati takoj, ko se pojavi bolečina. »Ko se pojavi nenadna, akutna bolečina v hrbtenici, predel bolečine oskrbite s toplimi ali hladnimi obkladki, da spodbudite prekrvitev prizadetega dela, in prekinite z vsakršno intenzivno vadbo. Po navadi nenadna bolečina zaradi napačnega giba ali čezmernega obremenjevanja določene skupine mišic mine v roku od pet do deset dni, a le če pravilno pristopite k odpravi bolečine. To pomeni počitek, segrevanje ali hlajenje in protibolečinska terapija.«


Če bolečina kljub temu vztraja in ste v dvomih glede njenega izvora, sogovornik svetuje obisk zdravnika. »Prav tako zdravnika obvezno obiščite, če bolečina ne pojenja, temveč se stopnjuje, če vztraja več kot mesec dni, če je protibolečinske tablete ne odpravijo in če se je razširila v trebušni del. Zdravniška pomoč je potrebna tudi, če se pojavijo nevrološki simptomi, kot so šibkost, otopelost, ščemenje v predelu nog in rok ali bolečino spremlja visoka vročina.«
 

Se znate sprostiti?


Za zdravo hrbtenico se je treba truditi, skrbeti za pravilno sedenje in pravilno držo ter vsak dan krepiti mišice trupa, svetuje sogovornik. »Za dobre rezultate je nujno biti aktiven vsaj trikrat na teden, treba pa se je zavedati, da enostranska aktivnost ne omogoča vseh učinkov, ki jih morda posameznik pričakuje. Zato je za vitalnost hrbtenice priporočeno raznovrstno gibanje, da ohranjamo svoje telo v pravilni formi.«
Poleg pravilne drže, rednega gibanja in izvajanja krepilnih vaj je pomembno, da se znamo sprostiti. Veliko težav z bolečinami na predelu hrbtenice se pojavi tudi zaradi obremenjevanja in stresa v delovni dobi. Obremenitve, ki privedejo do bolečin v predelu vratu in križa, so lahko psihičnega izvora, pravi Matic Ivanovski.


»Kadar ste pod stresom, se določene mišice skrčijo in zakrčijo se žile. Posledično vrat in hrbtenica ne dobivata dovolj krvi, bogate s kisikom in hranilnimi snovmi, zato nastane bolečina. Pomembno je torej, da poskrbite za obliko sprostitve, ki vam najbolj ustreza, in skrbite za redno telesno vadbo. V Rimskih termah lahko na enem mestu poskrbite za aktiven oddih, torej razgibate svoje telo in hrbtenico, ter si privoščite sprostitev v obliki masaže. Tudi sprehod in plavanje krepita telo in hrbtenico,« še pojasni Matic Ivanovski. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije