Na močne mišice medeničnega dna ne vplivajo le Keglove vaje
Količina ženskih spolnih hormonov se v telesu začne z leti prav tako zmanjševati. Hormoni estrogen, progesteron, testosteron in dehidroepiandrosteron (DHEA) med drugim skrbijo za zdravo vaginalno sluznico in mišice v tem predelu.
Ko raven omenjenih hormonov začne upadati, prihaja do vaginalne suhosti, tanjšanja vaginalne sluznice, draženja, izcedka in nasploh občutka nelagodja.
Spolni odnos lahko zaradi tega povzroča bolečino, posledici šibkih mišic medeničnega dna pa sta lahko uhajanje urina in prolaps maternice.
A tako kot je mogoče natrenirati druge mišice na telesu, je mogoče tudi te.
Vadba za krepitev mišic
Skrajni čas, ko je treba začeti utrjevati mišice medeničnega dna, je pri tridesetih. Ključ je v preventivi. Nosečnosti, nepravilno izvajanje nekaterih vaj, nekatere vrste vadbe same po sebi (denimo skakanje na trampolinu) in pretežno sedeč način življenja negativno vplivajo na čvrstost omenjenih mišic, zato je pomembno, da jim vsaka ženska namenja dovolj pozornosti, četudi še ne opaža znakov njihovega popuščanja.
Keglove vaje so priporočljive za krepitev in dobro delovanje omenjenih mišic, obstajajo pa še drugi načini za preprečevanje oziroma zmanjšanje uhajanja urina.
Eden od njih je vzdrževanje zdrave telesne teže, koristi jim čim manj sedenja. Nanje slabo vplivajo nekatera kronična stanja, denimo sladkorna bolezen, in tako kot celotnemu organizmu jim škoduje tudi kajenje, saj velikokrat izzove kašljanje, ki povzroča dodaten pritisk nanje.
Številne ženske izvajajo vaje narobe
Šibke mišice medeničnega dna ne dajejo dobre podpore maternici, mehurju in vagini. To privede do inkontinence, ki zmanjšuje samozavest in preprečuje izvajanje sicer priljubljenih dejavnosti, denimo kolesarjenja, jahanja ali ukvarjanja z drugimi športi.
Zato, ne samo da je koristno izvajati Keglove vaje, treba jih je izvajati pravilno. Kako vedeti, da je način za krepitev mišic medeničnega dna pravi? To lahko preverimo med opravljanjem male potrebe.
Med izločanjem urina ga za nekaj sekund poskušajmo zadržati. To je kar dober test, s katerim se lahko prepričamo, ali vadimo prav. Obenem lahko z njim preverimo, ali so se mišice že okrepile.