SLAB ZADAH
Na pomoč, smrdi mi iz ust
Slab zadah si pogosto sami pridelamo z malomarno ustno higieno in neustreznimi živili, v ozadju pa se lahko skriva resno obolenje; kadar vztraja, obiščite zdravnika.
Odpri galerijo
Lahko je začasen in nedolžnega izvora, lahko pa je dolgotrajen in opozarja na resno obolenje. V nobenem primeru ga ne gre zanemariti, toda bogata ponudba izdelkov za svežino v ustni votlini nam namesto iskanja vzroka in rešitve ponuja potuho. Žvečilni gumiji, bomboni, lističi in pršila učinkujejo le par minut, zadah nas tako znova doleti, in to zelo kmalu. Ker sami težko ocenimo, ali naš zadah vzbuja skrb, je smiselno za nasvet prositi partnerja ali drugo osebo, ki ji zaupamo in pred katero nismo v zadregi. Če je njihov odgovor, da nam iz ust smrdi, se lahko z nadlogo najprej spopademo sami, po potrebi pa poiščemo pomoč strokovnjaka.
Ste ljubitelji česna, čebule, pekočih začimb? Tudi ti so lahko krivi za slab zadah, zato jih v kuhinji vsaj začasno nadomestite z blagimi okusi. Kadite? Zakaj je dobro prenehati, je verjetno odveč naštevati, morda pa je izboljšanje zadaha dodatna spodbuda. So vaša usta prepogosto suha? Pijete dovolj tekočine? Predvsem poleti je treba vnos ustrezno prilagoditi, kot rezultat pa lahko pričakujete tudi več svežine v ustih. Če spite z odprtimi usti, vam je občutek suhih ust zjutraj zelo dobro znan, pa tudi slab zadah je takrat izrazitejši.
Poleti z večjim vnosom vode preprečujemo dehidracijo in tudi suha usta.
Velikokrat smo krivi sami
Začnemo na začetku, torej pri zobeh. Pomanjkljiva zobna higiena je pogosto vzrok za neprijetne vonjave, zato se podučimo o ustrezni negi in pri tej vztrajajmo. Zobe najmanj dvakrat na dan krtačimo in nitkamo, podrgnemo pa tudi po jeziku. Pijemo veliko tekočine! Zobozdravnika obiščemo dvakrat na leto, a če smo redne preglede v zadnjem času morda zanemarili, se raje naročimo kar takoj in odpravimo dvome glede morebitne zobne gnilobe ali drugih težav.Ste ljubitelji česna, čebule, pekočih začimb? Tudi ti so lahko krivi za slab zadah, zato jih v kuhinji vsaj začasno nadomestite z blagimi okusi. Kadite? Zakaj je dobro prenehati, je verjetno odveč naštevati, morda pa je izboljšanje zadaha dodatna spodbuda. So vaša usta prepogosto suha? Pijete dovolj tekočine? Predvsem poleti je treba vnos ustrezno prilagoditi, kot rezultat pa lahko pričakujete tudi več svežine v ustih. Če spite z odprtimi usti, vam je občutek suhih ust zjutraj zelo dobro znan, pa tudi slab zadah je takrat izrazitejši.
Naravna svežinaDah, če v ozadju niso resne težave, lahko osvežimo, kar je pomembno zlasti pred sestankom, zmenkom … Če si želimo narediti vtis na sogovornika, ga lahko v svojo bližino pritegnemo tudi s prijetnimi vonjavami, ki jih pričaramo, denimo, s peteršiljem, ki vsebuje ključen klorofil, ki odganja bakterije. Pomagajo tudi koriander, zelena, meta in rožmarin, ki jih lahko žvečimo ali pa poparimo in pijemo kot čaj. Limonska kislina prav tako nevtralizira bakterije, zato se tega sočnega citrusa nikoli ne branimo! Jabolko na dan prežene tudi slab zadah stran, enako velja za korenje, saj z žvečenjem hrustljavih plodov spodbujamo izločanje sline in preprečujemo suhost v ustni votlini. Iz ingverja ali cimeta si lahko pripravimo ustno vodo, pijemo pa zeleni in janežev čaj.