BOLJŠE POČUTJE

Nad mačka z vodo

Simptomi so posledica dehidracije in zastrupitve zaradi pretiravanja z alkoholom, zato se temu raje odpovejte; dovolj počivajte, pijte sadne sokove.
Fotografija: Zabava je super, jutro potem pa zna biti naravnost grozno. FOTO: Georgerudy, Getty Images
Odpri galerijo
Zabava je super, jutro potem pa zna biti naravnost grozno. FOTO: Georgerudy, Getty Images

Saj veste: najbolje, torej najbolj zdravo je, če sploh ne pijemo, a najdaljša noč v letu je pač taka, da marsikdo ne spije le kozarca šampanjca, s katerim pozdravi vstop v novo leto, pač pa celo steklenico in še kaj za zraven. Naslednjega dne pa ... Strašanski glavobol, slabost, vrtoglavica, suha usta, žeja, občutljivost za zvok ali svetlobo, razdražljivost, občutek, kot bi vas povozil tovornjak – skratka maček. Ta se začne nekaj ur po zadnji popiti alkoholni pijači, ko začne upadati raven alkohola v krvi, simptomi pa vrh dosežejo, ko v organizmu nimamo več alkohola, in lahko trajajo ves dan.

Koristi sprehod na svežem zraku. FOTO: Halfpoint, Getty Images
Koristi sprehod na svežem zraku. FOTO: Halfpoint, Getty Images

Alkohol vzdraži želodec in črevesje, povzroča bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje, posledice uživanja alkohola so še nepravilen utrip srca in padec koncentracije glukoze v krvi, pa slabši koordinacija, spomin in presoja ter izkrivljeni vizualna in slušna zaznava. Učinke alkohola na telo dobro poznamo, dejavnikov, ki pripeljejo do mačka, pa vseeno ne razumemo čisto dobro. Najverjetneje gre za kombinacijo dehidriranosti, pomanjkanja spanja in snovi v alkoholnih pijačah, ki jim dajejo barvo, okus in vonj, niti mehurčki niso najbolj priporočljivi. In ker ne razumemo, kaj sploh povzroča mačka, je težko svetovati zdravilo, ki ga bo preprečilo in ozdravilo, razen tega, da pijete malo oziroma nič. Lahko pa pospešimo čiščenje organizma in delno blažimo simptome ter počakamo, da vse skupaj mine.

Ne na prazen želodec

Pomembno je, da alkoholnih pijač ne mešate in ne pijete na prazen želodec, pred zabavo torej kaj pojejte, najbolje kaj mastnega, da boste upočasnili absorpcijo alkohola. Tudi med pitjem si občasno privoščite prigrizek. Poleg tega popijte zares veliko vode: jetra in ledvice poskušajo razredčiti in presnoviti strupe, ki jih zaužijete z alkoholom, za to pa potrebujejo vodo; poleg tega alkohol spodbuja odvajanje urina, vode tako po pijančevanju primanjkuje, hkrati s to pa se izgubljajo tudi minerali, vitamini in druge hranilne snovi. Z vodo se boste izognili dehidraciji, blagodejni bodo tudi sadni sokovi, zlasti sveže iztisnjene limone ali limete, tudi kokosova voda.

Pomarančni sok poskrbi za tekočino in vitamine hkrati. FOTO: Proformabooks, Getty Images
Pomarančni sok poskrbi za tekočino in vitamine hkrati. FOTO: Proformabooks, Getty Images

Privoščite si počitek: če boste vstali po dveh urah, vam ne bo pretirano dobro. Simptomi mačka navadno izginejo po osmih urah, pri nekaterih pa lahko trajajo tudi do 24 ur. Sčasoma se boste počutili bolje. Popijte veliko vode, koristiti utegne tudi športni napitek, s katerim boste nadomestili manjkajoče elektrolite in glukozo, ne pretiravajte s protibolečinskimi zdravili. Čeprav je njen učinek kratkotrajen, si lahko privoščite skodelico kave. Ali pa ingverjevega čaja, ki bo ublažil slabost. Uživajte lažjo hrano, ki vam prija in diši, denimo sveže stisnjene sokove, zelenjavno juho, pa banane, ki vam bodo dale energijo, dobro naj bi dela tudi avokado in kivi, morda pa si iz navedenega zmešate smuti. Ko boste pri močeh, pojdite na sprehod. Privoščite si toplo kopel in pomagajte limfnemu sistemu, da se znebi strupov iz telesa.

Po nekaterih podatkih organizem potrebuje šest dni popolne abstinence, da se vrne v normalne tirnice! Za dolgoročne posledice, kot so luknje v spominu in občutek sramu, zdravila ni, to boste morali predelati sami in morda prihodnjič bolj premišljeno praznili kozarce.

In ne pozabite: čezmerno uživanje alkohola je resen problem, pijani nikakor ne smete za volan! 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije