NOČNA NADLOGA

Nad smrčanje z laserjem

Laser elegantno odpravlja vse več zdravstvenih težav, pomaga pa lahko tudi smrčačem. In njihovim bližnjim ...
Fotografija: Starejši smrčijo pogosteje. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Starejši smrčijo pogosteje. FOTO: Guliver/Getty Images

Če se zbujate neprespani in utrujeni, ponoči morda smrčite. Zavedno ali nezavedno. Smrčanje je nadloga, ki pesti kar veliko ljudi, med njimi več kot 300.000 Slovencev, in ni le nedolžen moteč dejavnik, temveč povzroča tudi neprespanost, zaradi katere pade storilnost tako na delu kot v prostem času. Ne le smrčača, temveč tudi tistega, ki ponoči nemočno bedi in upa na čudež.

Smrčanje je lahko celo kazalnik resnih zdravstvenih težav, saj je eden od simptomov oviranega dihanja, ki lahko posamezniku povzroča večje ali manjše težave. »Pri dihanju nastane negativen tlak, ki povzroča ritmično plapolanje mehkega neba in ovira pretok zraka,« pojasnjuje Aleksandra Križaj Dumić, dr. dent. med. in direktorica Zobozdravstvene in estetske klinike Križaj ter že več let predavateljica na Akademiji za laserje in zdravje.

Ključno je odkriti vzrok

Ženske so lahko prav tako glasne! FOTO: Guliver/Getty Images
Ženske so lahko prav tako glasne! FOTO: Guliver/Getty Images
»Zvok smrčanja torej nastane, ko mehko tkivo v zadnjem delu žrela s plapolanjem zapre ožino in s tem dihalno pot. Vrtinčenje zraka pa povzroča vibriranje mehkega neba ali drugih delov ust, nosu in žrela. Zanimiv je tudi podatek, da na smrčanje vplivata uživanje alkohola in kajenje.« Kadilci torej pogosteje smrčijo kot nekadilci in večkrat doživijo motnje dihanja med spanjem, tudi alkohol je lahko vpliven motilec nočnega počitka. To so lahko še čezmerna teža, uživanje uspavalnih tablet in pomirjeval, močna utrujenost, zlomljen nos in izsušena nosna sluznična membrana, krivo je lahko tudi spanje na hrbtu.


»Starejši moški in ženske smrčijo pogosteje kot drugi, tako tudi ženske v menopavzi, ljudje s fizičnimi nepravilnostmi v nosu, grlu ali drugih delih zgornjih dihalnih poti, pa nočni delavci in ljudje, ki trpijo za depresijo in drugimi duševnimi težavami,« dodaja sogovornica in pristavlja, da je blago smrčanje smiselno in učinkovito preprečevati s spremembo življenjskega sloga, denimo opustitvijo kajenja, pitja alkohola, hujšanjem, spanjem na boku in uporabo različnih pripomočkov, včasih pa je treba po nasvet k zdravniku.


Če je vzrok smrčanja v povešeni ali ohlapni sluznici mehkega neba, mu lahko pomaga laserska terapija. FOTO: Guliver/Getty Images
Če je vzrok smrčanja v povešeni ali ohlapni sluznici mehkega neba, mu lahko pomaga laserska terapija. FOTO: Guliver/Getty Images
»Odpravljanje smrčanja je lahko preprosto, v hujših primerih, povezanih z globljimi vzroki, pa lahko zahteva močnejše posege. Smrčanje lahko ogroža vaše življenje, saj vodi k visokemu krvnemu pritisku, nerednemu srčnemu utripu, v skrajnih primerih k srčnemu infarktu in nenadni smrti,« opozarja Križaj Dumićeva, ki številnim smrčačem zdaj ponuja novo rešitev, laserski poseg: »Če je vzrok smrčanja v povešeni ali ohlapni sluznici mehkega neba, mu lahko pomaga laserska terapija. Prednosti tega zdravljenja so številne, pacientom pa je najbolj všeč, da po njem nimajo nobenih težav, lahko normalno jéjo, pijejo in govorijo ter se brez težav lahko takoj vrnejo na delovno mesto, saj poseg ne zahteva postoperacijskega okrevanja.«

Komu terapija pomaga

Poudariti torej velja, da terapija ne bo pomagala vsem, denimo tistim, ki imajo dodatne težave z dihanjem med spanjem, zaporo dihalnih poti na območju korena jezika ali nižje, ne bo koristila. Takrat je lahko smrčanje simptom nekega drugega obolenja in potrebujejo dodatno obravnavo glede na bolezenske težave in znake, rešitev se tako morda skriva v drugem posegu ali zdravljenju.

Niso vsi ukrepi učinkoviti ... FOTO: Guliver/Getty Images
Niso vsi ukrepi učinkoviti ... FOTO: Guliver/Getty Images


»Že pri prvem pregledu ocenimo, pri katerih pacientih je večja verjetnost, da bo zdravljenje učinkovito. Poseg je manj učinkovit tudi pri ljudeh, ki imajo indeks telesne mase višji od 28, torej za ljudi s čezmerno telesno težo. Prav tako ne bo imel želenih učinkov pri odvisnih od alkohola,« še pojasnjuje Križaj Dumićeva.

»Terapija z energijo laserske svetlobe skrči kolagenska vlakna, hkrati pa spodbudi tvorbo novih kolagenskih vlaken oziroma novega kolagena. Tako dosežemo, da se tkivo mehkega neba in korena jezika dvigne. Poveča se volumen za pretok zraka v pljuča, kar zmanjša glasnost smrčanja ali ga celo odpravi. A če po prvi terapiji ni nobenega izboljšanja, zdravljenja niti ne nadaljujemo,« sklene direktorica Zobozdravstvene in estetske klinike Križaj, kjer z laserskim zdravljenjem smrčačem z navedenimi težavami pomagajo v približno 80 odstotkih.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije