KOŽA

Nadležne temne rjave lise

Marsikoga motijo rjave lise, ki se pojavijo na različnih predelih kože. Kaj privede do nenadne hiperpigmentacije kože in kako jo odpravimo, smo vprašali strokovnjakinjo.
Fotografija: Dermatologi melazmo najpogosteje opažajo v nosečnosti. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Dermatologi melazmo najpogosteje opažajo v nosečnosti. FOTO: Guliver/Getty Images

Melazma je ena od oblik čezmernega nastajanja pigmenta v kožnih celicah, v večini primerov nastane med 20. in 40. letom, redko v otroštvu, traja različno dolgo. Pogosteje se pojavlja pri ženskah, med 20 obolelimi je en moški. Rjave lise na koži velikokrat nastanejo v zvezi s hormonskimi spremembami pri ženski in se izrazijo ob izpostavljanju ultravijoličnim žarkom. A natančnega vzroka za nastanek teh težav ne poznamo, pravi specialistka dermatovenerologije mag. Metka Adamič. »Vzrok nastanka melazme je kompleksen.

Predvidevamo, da je nastanek pigmentiranih lis povezan z bolj izraženimi in bolj občutljivimi receptorji za estrogene in druge hormone na površini celic, ki proizvajajo melanin na prizadetih žariščih. Vendar sam hormonski dražljaj ni dovolj, da postanejo melanociti aktivni, potrebno je sinergistično delovanje z drugimi sprožilnimi dejavniki, kot je UV-obsevanje. Lahko jih sproži povišana raven estrogenih hormonov, melanocite stimulirajočega hormona (MSH) in verjetno tudi progesterona v serumu.

Melazma v večini primerov nastane med 20. in 40. letom, pogostejša je pri ženskah. FOTO: Guliver/Getty Images
Melazma v večini primerov nastane med 20. in 40. letom, pogostejša je pri ženskah. FOTO: Guliver/Getty Images

V tretjini primerov je za nastanek melazme prisotna dedna predispozicija, drugič kontracepcijske tabletke – pojavi se pri od 10 do 20 odstotkov žensk, ki jih jemljejo. Tudi intrauterini vložki s hormoni so lahko sprožilni dejavniki. Včasih jih sprožijo nekatera zdravila, zlasti nova tarčna zdravila za zdravljenje rakavih obolenj. Lahko se pojavi tudi v povezavi s tumorji jajčnikov, hormonskimi spremembami v klimakteriju, hipofunkcijo ščitnice. Najpogosteje pa melazmo opažamo v nosečnosti,« pravi sogovornica. V nosečnosti se pogosto pojavi skupaj s trakastim temnejšim obarvanjem kože na predelu trebuha pod popkom, na dojkah okoli kolobarjev in na predelu genitalij. Veliko pigmentnih sprememb, ki se pojavijo med nosečnostjo, po njej samo po sebi mine.

Krive so lahko kreme

Krivci za melazmo so lahko tudi nekatere kreme in kozmetični pripravki, zlasti odišavljeni, ki jih uporabljamo za nego kože. »Takšne snovi lahko ob izpostavljanju soncu sprožijo fototoksično reakcijo v koži, ki je sprožilni dejavnik za povečano tvorbo pigmenta. Privedejo lahko do kroničnega vnetja, imenovanega fotodermatitis, ki ga povzroča prisotnost omenjenih snovi na koži, imenujemo jih fotosenzibilizatorji. Ob stiku s sončno svetlobo povzročajo vnetne spremembe na koži. Primer za takšno težavo je bergamotovo olje, ki ga dodajajo kozmetičnim kremam. Težavo imenujemo tudi berloque dermatitis. Na ta vzrok pomislimo zlasti v primerih, ko se rjavo obarvane lise pojavijo okoli ustnic. Tovrstne težave se lahko pojavijo tudi pri moških,« pove sogovornica in dodaja, da je treba te rjave lise pokazati dermatologu, ki bo določil, za katere pigmentne madeže gre, in se na osnovi diagnoze odločil za primerno zdravljenje. Včasih je za dokončno odločitev glede diagnoze treba opraviti biopsijo in košček tkiva poslati na patohistološko diagnozo.

Zaščita pred soncem

Nemalokrat pigmentirane lise same izzvenijo, če odstranimo vzrok zanje, na primer po nosečnosti ali po prenehanju jemanja kontracepcijskih tabletk. Sicer pa zdravljenje melazme spada v ordinacijo dermatologov, pravi sogovornica. Pomembno je, da se navodila dermatologa dosledno upošteva, saj le tako lahko zdravljenje privede do optimalnih učinkov. Nestrokovno zdravljenje melazme lahko privede do komplikacij, iritantnega kontaktnega dermatitisa, opekline, povnetne pigmentacije, kar se kaže kot poslabšanje obolenja.

Pravilo številka ena: redna uporaba kreme z zaščitnim faktorjem. FOTO: Guliver/Getty Images
Pravilo številka ena: redna uporaba kreme z zaščitnim faktorjem. FOTO: Guliver/Getty Images

»Najpomembnejša je dosledna zaščita pred soncem, ki naj bo upoštevana vse leto! Priporočljiva so fizikalna zaščitna sredstva, ki odbijajo tudi vidno svetlobo, ne le ultravijoličnih žarkov. Za čiščenje kože je treba uporabljati blaga, neodišavljena sredstva, za nego blage vlažilne kreme, izogibati se je treba dišavam,« pravi sogovornica.

Najbolj učinkovita belilna sredstva, ki zmanjšajo nastajanje pigmenta melanina, so inhibitorji encima tirozinaze. Melanin nastaja z encimsko oksidacijo iz aminokisline tirozina ob prisotnosti encima tirozinaze. Takšno učinkovito sredstvo je hidrokinon. Kot lokalno sredstvo za zmanjšanje pigmentacije zdravniki uporabljajo tudi azealično kislino in tretinoin. Praviloma zdravljenje melazme vedno začnejo z manj agresivnimi postopki in se šele ob neuspešnem začetnem zdravljenju odločijo za agresivnejše oblike odstranjevanja rjavih lis, pravi sogovornica. »To so lahko piling s sadnimi hidroksi kislinami, kemijski pilingi s triklorocetno kislino (TCA) ali piling z jessnerjevo tekočino.« Med agresivnejše oblike zdravljenja rjavih lis na koži spadajo abrazivni in pigmentno specifični laserji.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije