Vnetje mehurja je pogosta težava, ki jo lahko ublažijo izbrani čaji
Kadar se pojavi težava, je treba obiskati zdravnika, ki predpiše pravilno zdravljenje, tegobe pa je mogoče ublažiti, včasih tudi preprečiti, z nekaterimi čaji z učinkovinami, ki imajo blagodejne učinke na sečne organe.
Nekaj najboljših niza Zadovoljna.hr.
Koprivni čaj
Pekoči listi koprive vsebujejo protivnetne, protiglivične in protibakterijske snovi. Preventivno je na dan dobro popiti dve skodelici čaja iz njih.
Pripravite ga lahko iz svežih ali suhih listov. Peščico jih prelijte z dvema decilitroma in pol vrele vode, pokrijte, počakajte deset minut in precedite.
Po želji čaj sladkajte z medom.
Brusnični čaj
Blagodejni učinki brusnic na sečila so že dolgo znani. Dokazano sicer je, da brusnični čaj ali sok ne moreta pozdraviti vnetja, lahko pa skrajšata čas njegovega trajanja, saj gre za diuretična napitka, ki spodbujata izločanje seča in s tem bakterij iz telesa.
Prav tako sta dobra z vidika preventive, vendar s čajem iz listkov ni priporočljivo pretiravati, v nobenem primeru ga ni dobro popiti več kot dva litra dnevno.
Za pripravo potrebujete suhe listke brusnic, tri do štiri grame, prelijte jih z 250 mililitri vrele vode, pokrijte, počakajte deset do 15 minut, precedite in pijte med obroki.
Čaj iz koruznih laskov
Koruzni svilnati laski so bogati z vlakninami, beljakovinami, kalijem in manganom. Pomagajo pri težavah s sečili in vnetjih sečnih organov.
Ob tem preprečujejo zadrževanje vode v telesu in so dobri tudi pri predmenstrualnih težavah.
Žličko dobro posušenih koruznih laskov prelijte z 240 mililitri vrele vode, pokrijte, počakajte nekaj minut, precedite in pijte enkrat, največ dvakrat na dan.
Čaj iz neoluščenega ovsa
Ovseni čaj ni najbolj okusen in ga je priporočljivo piti z dodatkom medu, cimeta, vanilje, tudi žajblja. Lahko ga uživate v večjih količinah: zjutraj ga skuhajte in pijte večkrat na dan.
Za pripravo je pomembno izbrati neoluščena zrna, saj je v ovojnici ovsa največ snovi, ki blagodejno vplivajo na zdravje.
Za približno štiri skodelice čaja potrebujete dve veliki žlici ovsa, eno cimetovo palčko (ali dve žlički cimeta v prahu), šest do osem decilitrov vode, žlico medu in dve mali žlički ekstrakta vanilje.
V lonec stresite zrna, dodajte cimet in vodo ter segrevajte do vretja. Ko zavre, kuhajte približno deset minut. Ugasnite, počakajte, da se vsebina ohladi na 40 stopinj Celzija, dodajte vaniljo in med.
Precedite in pijte večkrat na dan.
Ajurvedski čaj
Pri premagovanju vnetja mehurja pomagajo razni ajurvedski pripravki, eden od njih je čaj iz močnih protivnetnih in protibakterijskih sestavin. Dobrodošel je pri blaženju vnetja in kot preventiva.
Sestavine:
- žlička semen koriandra
- žlička mletih klinčkov
- žlica suhih listov koprive
- peščica suhih brusnic
- košček ingverja
- šest decilitrov vode
V posodo nalijte vodo, ko zavre, dodajte sestavine, vse skupaj naj rahlo vre deset minut. Pokrijte, počakajte nekaj minut in precedite.
Peteršiljev čaj
Peteršilj deluje kot diuretik in zato pospešuje zdravljenje. Najbolje je iz te začimbe skuhati čaj:
dve žlici suhega peteršilja prelijte z 250 mililitri vroče vode, počakajte šest do deset minut, precedite in pijte.
Lahko pa pripravite posebno mešanico iz izbranih sestavin, ki ima še močnejši učinek od peteršilja samega.
Sestavine:
- 250 gramov korenine peteršilja
- 250 gramov limone z olupkom
- 250 gramov medu
- dva decilitra olivnega olja.
Peteršilj in limono na drobno narežete, nato vse sestavine, vključno z medom in oljčnim oljem zmešajte v sesekljalniku.
Kašasto zmes hranite v hladilniku in vsak dan zjutraj pojejte eno žlico.