JESENSKE POČITNICE

Najboljši namigi za pripravo kostanja

Bliža se jesensko-zimski čas, ko nam narava med drugim postreže s kostanjem, bučami, jajčevci in kakiji.Kako te plodove uporabiti v okusnih jedeh? Poiskali smo nekaj zanimivih receptov in nasvetov.
Fotografija: Kmalu bo zadišalo po kostanju ... FOTO: Ohne Titel Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Kmalu bo zadišalo po kostanju ... FOTO: Ohne Titel Getty Images/istockphoto

Že kmalu bo ob poznih popoldnevih hladne ulice preplavil tisti značilni vonj jeseni – vonj po kostanju.

Pripravimo ga lahko na več načinov: nekateri ga kuhajo v vodi, drugi ga pečejo v posodi, pečici, na žaru ali celo v opekaču za sendviče, električni posodi za peko pice … Kako pa ga pripraviti, da ga bomo čim lažje olupili?

• Ne pecite povsem sveže nabranega kostanja, pustite ga ležati vsaj tri dni. Ker se bo rahlo izsušil, bo tudi lupina lepše odstopila.

• Pecite ga na čim bolj razgreti površini – tako bo lupina hitreje popokala.

• Dobro ga narežite – nekateri ga prebadajo z vilicami, drugi zarežejo križec, a kostanj se bo najbolje lupil, če ga prečno zarežemo po obeh straneh. Plodovi, ki jih zlahka stisnemo s prsti, niso primerni za peko. Pred peko narezan kostanj še operemo v vodi – da preprečimo zoglenelost in omehčamo lupine. Temperaturo nastavite na vsaj 200 stopinj in pecite 15 minut.

Autumn edible chestnuts in burlap bag on wooden rustic table. Fall background. FOTO: Eskymaks Getty Images/istockphoto
Autumn edible chestnuts in burlap bag on wooden rustic table. Fall background. FOTO: Eskymaks Getty Images/istockphoto

Kako v kakiju uživati vso zimo?

Če kupite še nezrele plodove kakija, bodo brez težav dozoreli pri sobni temperaturi, zorenje pa lahko pospešite, če jih shranite v zaprto posodo skupaj z jabolki. Še boljši učinek boste dosegli, če kakije skupaj z jabolki postavite v papirnato vrečko. Kakiji naj bi hitreje dozoreli tudi, če jih čez noč postavimo v zamrzovalnik.

Dozorevanje pa boste upočasnili, če boste sadeže hranili v hladni kleti in jo večkrat prezračili. V hladilniku bo v zaprti posodi počakal tudi do dva meseca.

Sicer pa boste kaki lahko uživali vso zimo tudi, če ga posušite. Še trde plodove narežete na pol centimetra debele kolobarje in ga sušite v električnem sušilniku okoli 12 ur, v pečici (na 50-60 stopinj) pa še malo dlje. Ker se pri sušenju kaki rad prilepi na pladenj ali pekač, je priporočljivo, da še vročega poberete iz sušilca in ohladite, nato pa shranite v zaprti posodi.

kaki. Foto: Shutterstock FOTO: Shutterstock Photo
kaki. Foto: Shutterstock FOTO: Shutterstock Photo

 


Besedilo je bilo objavljeno v tiskani izdaji oglasne priloge Jesenske počitnice.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije