ZDRAVILO

Namesto tablete na dan injekcija na mesec

Evropska komisija je odobrila prvo zdravilo za zdravljenje virusa HIV s podaljšanim delovanjem; za slovenske bolnike bi bilo lahko na voljo še letos.
Fotografija: Za vse tiste, ki živijo s HIV, na trg prihaja pozitivna novost. FOTO: Jarun011/Getty Images
Odpri galerijo
Za vse tiste, ki živijo s HIV, na trg prihaja pozitivna novost. FOTO: Jarun011/Getty Images

Četudi se zdi, da je v zadnjem letu vsa pozornost usmerjena le v boj proti novemu koronavirusu, se velike novosti obetajo tudi pri zdravljenju virusa HIV. Evropska komisija je namreč pred dnevi odobrila prvo zdravilo za zdravljenje omenjenega virusa s podaljšanim delovanjem. To bi lahko vsem, ki živijo s HIV, precej spremenilo življenje.
Namesto vsakodnevnega jemanja tablet bo kmalu na voljo mesečna injekcija. FOTO: Shutterstock
Namesto vsakodnevnega jemanja tablet bo kmalu na voljo mesečna injekcija. FOTO: Shutterstock

Trenutno morajo namreč vsak dan jemati po eno ali več zdravil, po novem pa bi lahko prejeli aplikacijo zdravila prek injekcije enkrat na mesec ali celo na dva meseca. Na letni ravni bi to pomenilo, da bi se zaradi zdravila farmacevtske družbe ViiV Healthcare zmanjšalo jemanje zdajšnjih zdravil s 365 odmerkov na le 12 ali šest.
 

Najprej tablete, nato injekcije


Prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja, UKC Ljubljana, pravi, da gre za velik napredek pri zdravljenju oseb, ki živijo s HIV: »To je velik preskok, čisto nova paradigma.« Pojasnil je, da nekateri pacienti pri nas že sprašujejo o tej možnosti zdravljenja. To bi jim namreč precej olajšalo življenje. Trenutno morajo vsak dan jemati tablete, ki jih tudi ves čas spominjajo na to, da imajo v sebi omenjeni virus. Po novem bi si zdravilo v telo vbrizgali le 12-krat (enkrat na mesec) ali pa šestkrat na leto (ena injekcija na dva meseca).


Tomažič predvideva, da bi lahko nov način zdravljenja v Sloveniji uvedli že letos. Sprva bi sicer osebe, ki živijo z virusom HIV, en mesec jemale tablete cabotegravira ali rilpivirina. Nato pa bi, če bi zdravilo dobro prenašale oziroma ne bi imele težav, nadaljevale k aplikaciji zdravila prek injekcije.


Tomažič upa, da bi v bližnji prihodnosti lahko izvajali tudi injiciranje protivirusnega zdravila, ki preprečuje okužbo z virusom HIV, oziroma t. i. PrEP. To bi bilo namenjeno HIV-negativnim posameznikom, ki kondoma ne uporabljajo redno. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije