STRES

Ne skrivajte problemov

Poln delovni urnik, nenehno poslušanje novic o novem koronavirusu in v zvezi s tem strah za življenje najbljižjih lahko privedejo do velikega stresa; k sreči se mu lahko izognemo.
Fotografija: Dobro je čim prej prepoznati simptome stresa. FOTO: Fizkes/Getty Images
Odpri galerijo
Dobro je čim prej prepoznati simptome stresa. FOTO: Fizkes/Getty Images

Bolečine v želodcu, pogosti glavoboli, težave v spolnosti, pospešeno dihanje in bolečine v mišicah so lahko eden od fizičnih znakov, da ste postali žrtev stresa. Še toliko bolj, če se prvim simptomom pridružijo duševni in spremembe v vsakodnevnem vedenju. Na primer, da se težko skoncentrirate, ste stalno v strahu ali napetosti ali pa da pozabljate na načrtovane opravke. Znaki so še nespečnost, prenajedanje in pogosto vdajanje alkoholnim pijačam.

Zakaj ne bi svojih težav zaupali prijatelju ali družinskemu članu? FOTO: Prostock-studio/Getty Images
Zakaj ne bi svojih težav zaupali prijatelju ali družinskemu članu? FOTO: Prostock-studio/Getty Images


Ko vas ti simptomi napadejo, je skoraj že prepozno. Človeka pogosto ustavi šele kakšna blažja ali pa, bog ne daj, hujša bolezen, zato se je temu dobro vnaprej izogniti, in sicer tako, da različnim stresorjem ali stresnim dejavnikom ne boste dovolili, da vam pridejo do živega oziroma se boste pred njimi pravočasno zaščitili. Zelo pomembno je, da si vzamete čas zase, da se ne zanemarite: skrbite za redno, zdravo in uravnoteženo prehrano, vsak dan se rekreirajte, poskrbite za dovolj spanca (strokovnjaki priporočajo osem ur na dan) in se seveda izogibate stresnim situacijam.
Eno od glavnih pravil, ko vas okupirajo težave oziroma strah, je, da se čim bolj izogibate alkoholu.

Morda vam lahko pomaga, a ne pri rešitvi problemov, temveč le kot njihov zamegljevalec, pa še to le za čas, dokler ste pod njegovim vplivom. A ko se izloči iz telesa, se problemi vrnejo in z njimi stres. Bolje je, da se z njimi spopadate trezni, saj se jih boste le tako dolgoročno v resnici rešili.

Niste sami

Zadnji dve leti ne mine dan, da ne bi poslušali in brali o koronavirusu, o novih in novih informacijah. Če zaradi njih postanete nervozni oziroma se vam poraja vedno več skrbi, raje preusmerite misli, odpravite se v naravo, obiščite kakšno delavnico, na kateri se boste naučili sprostitvenih tehnik. Pomembno je, da ravnate (samo)zaščitno in da sprejmete dejstvo, da bo virus očitno še nekaj časa med nami in se bo, hočeš nočeš, treba nanj navaditi.


Morda boste v trenutkih, ko boste nemirni in živčni, pomislili, da to, kar doživljate, ne zanima nikogar. A to nikakor ne drži. Strokovnjaki pravijo, da je zelo dobro, da se o svojih težavah, ki se v vas zajedajo vsak dan, pogovorite, morda z družinskim članom ali prijateljem. Ne samo da vam bodo prisluhnili, lahko da vam bodo pokazali rešitve, saj so se morda tudi sami spopadali z njimi.

Spoznali boste, da niste sami in da obstajajo rešitve. Vsekakor pa poiščite pomoč strokovnjaka, če se nikakor ne znate rešiti iz objema stresa oziroma ne zmorete uspešno predelati vsega, kar negativno vpliva na vaše življenje. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije