PO PAMETI

Nekaj nasvetov, da december ne bo res debel

Številni podatki kažejo, da v zahodnih družbah v veselem decembru pridobimo v povprečju več teže kakor v preostalih mesecih skupaj! Kako se ogniti prazničnemu prenajedanju in ublažiti posledice pregreh?
Fotografija: Ne bojte se tehtnice, lahko je vaša zaveznica!
Odpri galerijo
Ne bojte se tehtnice, lahko je vaša zaveznica!

Letošnji prazniki bodo zaradi zdravstvenih razmer malce drugačni kot prejšnja leta, a praznične mize verjetno ne bodo nič manj obložene.


Ponekod bodo še bogatejše kot sicer, kajti šolanje in delo od doma sta mnoge spodbudili h kuhi in peki, rezultate gre zato nedvomno pričakovati tudi na slavnostnem jedilniku. Zaradi okrnjenega druženja in pomanjkanja zabavnih dogodkov bodo dobrote verjetno v središču prazničnega dogajanja, takšna miselnost pa prinaša številne pasti.


»Med prazniki se pogosto soočamo s prenajedanjem s hrano, ki je bogata z nasičenimi maščobami, s soljo in sladkorjem,« opozarja mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije. »Prisotne so tudi večje količine alkohola kot v drugih mesecih. Vse to je zelo obremenjujoče za telo, tako fizično kot psihološko. Dejstvo je, da s prenajedanjem pridobivamo težo, zaradi tega se tudi slabše počutimo. Ravno v prazničnem obdobju pridobimo glede na celo leto največ kilogramov.«


Ne smemo pozabiti, da ima praznična hrana veliko energije in malo vlaknin, tako zaužijemo več kalorij, kot jih lahko porabimo, kar poleg kopičenja kilogramov prinaša želodčne težave, krče, napihnjenost, drisko in slabo počutje: »Hrana, ki vsebuje veliko ogljikovih hidratov, je zelo problematična za telo. Poveča se tudi raven glukoze v krvi. Na ta način je trebušna slinavka pod velikim pritiskom. Sprostiti mora več hormona inzulina kot običajno.« Tudi tveganje za preobremenitev želodca in jeter je občutno povečano, decembrske pregrehe pa lahko poslabšajo tudi stanje številnih drugih, predvsem kroničnih bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja ter pljuč.


»Še posebno so izpostavljene rizične skupine, kot so srčni bolniki in diabetiki. Zato v veselem decembru svetujemo zmernost tako pri hrani kot alkoholu. Priporočamo, naj bo jedilnik tudi v tem času kolikor se le da uravnotežen. Prisotni naj bodo zelenjava, sadje in izdelki iz polnovrednih žit. Le tako bomo zaužili dovolj vitaminov in mineralov ter zlasti vlaknin. Prebava nam bo hvaležna,« še polaga na srce predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.


Številni podatki kažejo, da v zahodnih družbah v veselem decembru pridobimo v povprečju več teže kakor v preostalih mesecih skupaj! Kako se ogniti prazničnemu prenajedanju in ublažiti posledice pregreh, pa si preberite v okvirčkih.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije