AJDOVA KAŠA

Nekoč hrana za reveže, danes del zdrave kuhinje

Ajdovo kašo kombiniramo z zelenjavo, gobami ali mesom; ker ne vsebuje glutena, jo lahko uživajo tudi ljudje s celiakijo.
Fotografija: Iz moke pripravimo kruh pa tudi palačinke. FOTO: Margouillatphotos/Getty Images
Odpri galerijo
Iz moke pripravimo kruh pa tudi palačinke. FOTO: Margouillatphotos/Getty Images

V Evropi, tudi na Slovenskem, ajdo gojimo že stoletja. Iz centralne Azije, od koder izvira, so jo prinesli v srednjem veku, zaradi svojih imenitnih lastnosti, tako prehranskih kot pridelovalnih, pa se je hitro uveljavila. Uspeva tudi v neprijaznih razmerah na severu in je zelo odporna, za naš organizem pa nadvse koristna. Bogata je z beljakovinami, ne vsebuje pa glutena, zato je primerna za ljudi s celiakijo, s pridom pa jo na jedilnik uvrščajo tudi tisti, ki ne jedo mesa.

V prehrani uporabljamo moko in kašo. FOTO: Monamakela/Getty Images
V prehrani uporabljamo moko in kašo. FOTO: Monamakela/Getty Images

V prehrani uporabljamo kašo, to so oluščena zrna, ter moko, iz katere pripravimo kruh ali žgance pa tudi vse vrste peciv. Sijajne so palačinke, ki jih namažemo z marmelado ali drugim sladkim namazom ali nadevamo s praženo zelenjavo, gobami in podobnim. Pri kruhu velja, da ajdovo moko mešamo z drugimi, a pravi mojstri ga znajo zamesiti tudi zgolj iz ajdove. Potrpežljive gospodinje skuhajo žgance iz moke, komur se zmeraj mudi, pa bo kupil instantne ajdove žgance, ki so narejeni v nekaj minutah.


Podobno velja za kašo, pri nakupu bodimo pozorni, ali je bila že toplotno obdelana. Takšna je namreč kuhana v nekaj minutah, in če nismo pozorni, se hitro razkuha in postane lepljiva. Zato je bolje, da kupimo neobdelano, ki bo kuhana v približno petnajstih minutah, a bo ostala čvrsta in tudi okus bo bolj izrazit. Sicer pa iz nje pripravimo številne izjemno okusne jedi, po postopku kuhanja rižote. Izjemno priljubljena je kaša z gobami, bodisi s šampinjoni bodisi z jurčki, kombiniramo jo lahko z različnimi vrstami zelenjave, denimo korenjem, grahom, cvetačo, brokolijem, porom, kar je pač sezonskega pri hiši, pa tudi na koščke narezanim mesom.

Ajda je za vzgojo nezahtevna rastlina, uspeva tudi pri nas. FOTO: Urospoteko/Getty Images
Ajda je za vzgojo nezahtevna rastlina, uspeva tudi pri nas. FOTO: Urospoteko/Getty Images

Kašoto, ta izraz se uveljavlja za jedi, v katerih riž nadomestimo s kašo, pripravimo na dva načina. Kašo lahko stresemo k dušeni osnovi iz zelenjave, gob ali mesa, zalijemo z vodo, približno v razmerju ena skodelica kaše in dve skodelici vode, in počasi kuhamo, dokler se ne zmehča. Lahko pa jo skuhamo posebej, precedimo in primešamo k osnovi. Če želimo, da bo jed bolj sočna, z zelenjavo dušimo tudi naribano bučko, narezan paradižnik ali paradižnikovo omako. Ajdova kaša je pogosta sestavina krvavic, čeprav jo danes pogosto nadomestijo z rižem. Skuhamo jo lahko tudi v mleku, ji dodamo suho sadje in imeniten zajtrk je pripravljen. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije