Recept: nepogrešljiva pikantna omaka
Gorčica spada med pikantne začimbe ostrega, a zelo prijetnega okusa, njena uporaba pa sega daleč v zgodovino. Cenili so jo že stari Grki in Rimljani, čeprav so jo sprva uporabljali v zdravilne namene. Rastlina, iz katere pridobivajo gorčična semena, je gorjušica ali ogrščica, ki spada med križnice, v sorodu pa je tudi z oljno repico, iz katere pridobivajo repično olje. Med oljne rastline štejemo tudi gorjušico, saj vsebuje do 50 odstotkov maščobe.
Ni le dodatek k mastnim jedem, ampak se dobro poda tudi k lažjim, zelenjavnim. Ne nazadnje jo lahko za malico namažemo na kruh. Pri tem velja previdnost, če je zelo pekoča. Da bi jo ublažili, ji dodamo malce kisle smetane. Gorčico uporabljamo za mariniranje nekaterih jedi, predvsem mesa, poznamo kopico receptov, po katerih meso pred pripravo natremo z gorčico, zlasti če ga pečemo na žaru. Če gorčico zmešamo z medom, bomo dobili svojevrsten sladko-oster okus.
Obvezno jo postrežemo h klobasam in hrenovkam.
Uporabljamo tudi cela in mleta semena, ki so nepogrešljiva pri vlaganju zelenjave v kis, najdemo jih tudi v klobasah in salamah. Poznamo več vrst gorčičnih rastlin oziroma semen, ki se razlikujejo po barvi in intenzivnosti okusa. Bela gorčična semena so nežna in oreškasta, med kuhanjem razvijejo prijetno ostrino, črna gorčična imajo pikantno ostrino in grenijo, okus rjavih pa je nekje med naštetima dvema vrstama.