Nevidna invalidnost: hrupa naj bo čim manj
Najpreprostejši in hkrati učinkovit način preprečevanja slabšanja sluha je izogibanje hrupu. Na žalost se slednjemu ne da povsem izogniti, še posebno če živite ob mestnih vpadnicah ali ste zaposleni v podjetjih, kjer je hrup zaradi delovnega procesa neizbežen. A ga lahko vsaj malo omilite, denimo z ušesnimi čepki, priporočljivo je večkrat opraviti slušno testiranje.
Kako hitro si lahko okvarimo sluh, zgovorno pričajo podatki o tem, koliko časa smo lahko izpostavljeni skoraj vsakodnevnim zvokom na prostem, dokler se ne začne proces okvare. Sirenam reševalnega vozila smo lahko varno izpostavljeni manj kot dve minuti, predvajani glasbi z največjo jakostjo 3,75 minute, na pop oziroma rock koncertu bi bili lahko le 7 minut in pol. Če se udeležujemo koncertov, poskrbimo za določeno razdaljo med nami in zvočniki ter uporabljajmo zaščito za sluh.
Obstaja široka paleta ušesnih čepkov, ki so zasnovani za zaščito sluha, hkrati pa ohranjajo kakovost zvoka glasbe. Če glasbo pogosto poslušamo s slušalkami, je priporočljivo upoštevati pravilo 60/60: ne poslušamo je z več kot 60-odstotno glasnostjo več kot 60 minut na dan. Na splošno velja, da je dobro omejiti čas, ki ga preživimo na hrupnih mestih, večkrat si privoščimo odmore v krajih, kjer je precej tišje.
Izguba sluha je lahko dolgotrajna, takojšnja ali začasna.
Pridušeni zvoki
Izguba sluha je lahko dolgotrajna, takojšnja ali začasna. Če smo denimo dlje izpostavljeni glasnemu hrupu, začnemo postopoma izgubljati sluh, govorimo o dolgotrajni izgubi. Sčasoma zvoki, ki jih slišimo, postanejo popačeni ali pridušeni, med drugim je težko razumeti druge, ko govorijo. Zelo pomembno je vedeti, da morda sploh ne veste, da slabo slišite, in ravno zato je dobro opraviti test sluha.
O takojšnji izgubi sluha govorimo, ko poškodbo povzročijo izjemno glasni izbruhi zvoka, kot so streli ali eksplozije. Takšna izguba je lahko tudi trajna. Lahko se zgodi, da zaradi izpostavljenosti neprekinjenemu glasnemu hrupu začasno izgubimo sluh in se povrne po 16–48 urah. Nedavne raziskave sicer kažejo, da se bomo, četudi se nam je sluh vrnil, dolgotrajnim poškodbam sluha težko izognili.
Gluhoti pravimo nevidna invalidnost, je tudi ena od najtežjih, saj pomeni dosmrtno oviro govorno-socialne komunikacije. Pomembno je, da takoj, ko opazimo, da slabše slišimo, obiščemo zdravnika. In če nam ta kot rešitev svetuje nošenje slušnega aparata, ga začnimo uporabljati, čeprav v zvezi z njim morda krožijo številni predsodki. Res je, da nam ne more povrniti sluha, kot bralna očala popravijo vid, a nam pomaga izkoristiti preostalega, saj okrepi jakost zvokov, pravijo strokovnjaki.
Omejimo čas, ki ga preživimo na hrupnih mestih.