Nevidna plesen povzroča težave
Pred nami so dnevi, ko se bo zaradi redkejšega zračenja in povišane vlage v prostorih pogosteje tvorila plesen. Ta ni le neprijetna na pogled, temveč škoduje tudi zdravju in počutju.
Opozorila zdravja in počutja
Plesen, vidna ali nevidna, je velikokrat vzrok za različne težave. Zaradi nje se lahko znatno poslabšata tako zdravje kot počutje. Med opozorila, da so v vašem domu prisotne plesnive spore, ki se s sten in drugih površin sproščajo v zrak, od tam pa pridejo v dihala, spadajo vrtoglavica in možganske meglice. Prav tako lahko izzove dihalne težave, alergijo ali okrepi simptome astme, vodi v kronični kašelj, povzroča srbenje in solzenje oči, kihanje ter zamašen nos in s tem oteženo dihanje.
Alergija na mikrotoksine, med katere spadajo plesnive spore, se včasih odraža v obliki srbeče in razdražene kože, saj se telo na stik z njimi odzove s povečanim izločanjem histamina, posledica tega pa so neljube kožne spremembe.
Alergija na mikrotoksine, med katere spadajo plesnive spore, se včasih odraža v obliki srbeče in razdražene kože.
Izdajalske malenkosti
Če pri sebi opažate omenjene simptome in ne najdete prave razlage zanje, se razlog najbrž skriva v dejstvu, da je nekje v vašem domu plesen, ki je ne vidite. O tem pričajo tudi drugi znaki.
Naslednje opozorilo so mehurčki na stenah. Zaradi vlage, ki je prvi pogoj za plesen, namreč odstopa omet, preden odpade, se dvigne in pod njim nastanejo idealne razmere za neljube posledice. Tako kot pod talnimi oblogami. Da je tam vir plesni, pričajo vedno vlažna, mehka in nekoliko dvignjena tla. Zlasti je to opazno pri lesenih talnih oblogah.
Razvije se lahko zaradi neprimernega zračenja, previsoke vlažnosti v domu, prenizke notranje temperature ter temperaturnih nihanj.
Odpravite vzroke
Vzroki za plesen so različni, denimo neprimerno zračenje, previsoka zračna vlažnost v domu, sušenje perila v stanovanju, prenizke notranje temperature ter temperaturna nihanja.
Še eden od mogočih virov so sobne rastline, natančneje zemlja, v katero so posajene; tam se pogosto pojavijo plesnive spore, kar se odraža z belo oblogo na površini substrata in neprijetnim vonjem. Če pri lončnicah opazite ta pojav, jih presadite v novo zemljo, temeljito očistite lončke in jih, zlasti pozimi, ne zalivajte preveč, saj tako kot ostala narava tudi sobne rastline pozimi večinoma počivajo.