MESEČNO PERILO

Nujna je primerna higiena, med menstruacijo še pomembnejša

V obdobju menstruacije je še pomembnejša, saj tako intimne predele zaščitimo pred težavami.
Fotografija: Oboje, tampone in vložke, je treba pogosto menjati. FOTO: Masanyanka/Getty Images
Odpri galerijo
Oboje, tampone in vložke, je treba pogosto menjati. FOTO: Masanyanka/Getty Images

Ženske menstruacijo dojemajo oziroma prenašajo zelo različno. Nekatere se nanjo ne ozirajo, saj mine brez težav, druge jo vsak mesec občutijo boleče in komaj preživijo tistih nekaj dni. Običajno imajo pred menstruacijo in med njo večji apetit, kakšnih posebnih omejitev in priporočil glede prehrane tedaj ni, pravijo ginekologi.

Med močno krvavitvijo ginekologi odsvetujejo dolgotrajno namakanje v vodi.

FOTO: Prostock-studio/Getty Images
Med močno krvavitvijo ginekologi odsvetujejo dolgotrajno namakanje v vodi. FOTO: Prostock-studio/Getty Images

Definicija menstruacije je krvavitev, ki sledi ovulaciji. Telo spolno zrele ženske se vsak mesec pripravlja na potencialno nosečnost. Vsak mesec dozori ena jajčna celica, in če po ovulaciji ne pride do zanositve, se neoplojena jajčna celica izloči s krvavitvijo, menstruacijo.

Takrat se odlušči zadebeljena sluznica, ki je prav tako pomembna, da bi se v primeru nosečnosti oplojena jajčna celica lažje ugnezdila. Ženska z nastopom menstruacije postane plodna, torej spolno zrela; to je za vsako dekle poseben dogodek, in prav je, da je nanjo pripravljena.

Kaj ženske uporabljajo med menstruacijo, vložke, tampone ali morda menstrualno skodelico, je odločitev vsake posameznice. Ginekologi svetujejo vložke iz naravnih materialov, ki jih je treba menjati na nekaj ur. Mnoge raje uporabljajo tampone, ker so bolj praktični. A je potrebna previdnost, poudarjajo ginekologi, saj jih je treba menjati res pogosto!

Ginekologi med menstruacijo svetujejo primerno higieno, ki vključuje prhanje, tudi večkrat na dan, če je to potrebno, za umivanje intimnih predelov zadošča voda, nožnice se ne izpira, umivamo le zunanje spolovilo, a pozor: prekomerno umivanje lahko spodbudi rast bakterij in s tem pojav okužb.

V času močne krvavitve odsvetujejo kopanje, predvsem dolgotrajno namakanje v vodi. Kaj pa telesna aktivnost? Ni razloga, da ženske ne bi bile fizično aktivne. Strokovnjaki preveč naprezanja odsvetujejo le takrat, ko menstruacijo spremlja bolečina, ki tako ali tako onemogoča preveč fizične aktivnosti. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije