REVOLUCIJA

Obetajo se revolucionarna zdravila

Na sedmem mednarodnem simpoziju o zdravem življenjskem slogu so govorili o najnovejših raziskavah preprečevanja hudih kroničnih bolezni.
Fotografija: Se sladkornim in drugim kroničnim bolnikom obeta lepša prihodnost? FOTO: GettyImages
Odpri galerijo
Se sladkornim in drugim kroničnim bolnikom obeta lepša prihodnost? FOTO: GettyImages

Osrednja tema letošnjega simpozija, ki je (v sklopu projekta 24alife, v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije, AmCham Slovenija in Mikropis Holdingom) v Ljubljani potekal v ponedeljek in torek, je bila promocija zdravja na delovnem mestu. Številnim domačim in tujim predavateljem se je pridružilo šest vrhunskih strokovnjakov s klinike Mayo iz ZDA. Uvodno predavanje je imel prof. Kerry D. Olsen, ki je na kliniki razvil program 12 navad zelo zdravih ljudi in ga uvedel med paciente in zaposlene (telesna aktivnost, odpuščanje, velikost obroka, preventivni zdravniški pregledi, zadosten spanec, poskusite kaj novega, moč in razteznost, smeh, prijatelji in družina, prepoznajte odvisnost, umirite se, hvaležnost).

Razpravljali so o tem, kako oblikovati učinkovit program promocije zdravja pri delu, ki ne bo zadostil le zakonskim obvezam, temveč bo delodajalcem služil kot investicija v zaposlene (znižanje bolniških odsotnosti, prezentizma). Izpostavili so pomen dejavnikov zdravega življenjskega sloga – preprečevanje in obravnava zdravstvenih težav, ustrezna prehrana, telesna vadba, obvladovanje stresa, in njihovo povezovanje v učinkovite programe promocije zdravja pri delu. Praksa dokazuje, da pri izvajanju tovrstnih programov pomembno vlogo igra tudi sodobna tehnologija.
Med dejavnike zdravega življenjskega sloga spadata preprečevanje in obravnava zdravstvenih težav. FOTO: GettyImages
Med dejavnike zdravega življenjskega sloga spadata preprečevanje in obravnava zdravstvenih težav. FOTO: GettyImages

Z miRNA nad kronične bolezni?

Zelo zanimivo je bilo predavanje prof. dr. Alojza Ihana, dr. med., z medicinske fakultete v Ljubljani, ki je predstavil vlogo miRNA in prehrane pri nastanku in razvoju sladkorne bolezni ter nagnjenosti k tej bolezni. "MikroRNAs (miRNA) so leta 1993 odkrita družina majhnih molekul ribonukleinske kisline, ki se zelo specifično in ciljano vpletajo v delovanje posameznih genov.

»Več v tiskani izdaji. Dobite jo v bližnji trafiki, v aplikaciji na pametnih telefonih in tablicah ali pa jo naročite v e-trafiki«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije