ZDRAVSTVENA TEŽAVA

Obvladajmo glavobol

Lahko je nedolžen ali pa znak nujnega stanja, ki zahteva takojšen odhod k zdravniku; kako ju ločiti.
Fotografija: Če je zelo intenziven in so prisotni še drugi znaki, moramo čim prej k zdravniku. FOTO: Paul Bradbury/Getty Images
Odpri galerijo
Če je zelo intenziven in so prisotni še drugi znaki, moramo čim prej k zdravniku. FOTO: Paul Bradbury/Getty Images

Če imamo prvi najhujši glavobol, če boli za umreti in imamo poleg tega še druge znake, vročino, motnje zavesti, epileptični napad, nezmožnost premikanja okončin, motnje govora, moramo čim prej poklicati 112 in priti do zdravnika,« opozarja družinska zdravnica iz Zdravstvenega doma Ljubljana Mihaela Strgar Hladnik, dr. med., spec. »Samo ob glavobolu pa najprej vzamemo paracetamol 1000 mg in počakamo, da mine ena ura. Opazujemo, kako nam je zdravilo pomagalo. Če popusti, smo zdravi. Če še ne popusti, lahko vzamemo še en odmerek. Če še vedno ni učinka, je potreben posvet z zdravnikom,« izpostavlja.

Najprej vzamemo 1000 g paracetamola, če po eni uri ni bolje, odmerek ponovimo. FOTO: Fizkes/Getty Images
Najprej vzamemo 1000 g paracetamola, če po eni uri ni bolje, odmerek ponovimo. FOTO: Fizkes/Getty Images

Obetavna zdravila

Nekaterim vrstam glavobola se lahko izognemo s primernim življenjskim slogom. »Tenzijski glavobol je tisti, ko ima bolnik občutek, da ga lonec stiska okoli glave, bolečina ni zelo huda, je pa moteča, to je glavobol, na katerega lahko vplivamo. Sprehodi, dovolj spanja, 150 min gibanja na teden in uravnotežena prehrana zmanjšujejo stres in pozitivno vplivajo na človeka in njegov tenzijski glavobol,« poudarja zdravnica.

»Bolnice z migreno večinoma vedo, kaj jo sproži. Sprožilci so lahko premalo ali preveč spanja, bliskajoča svetloba, hrup, sprememba nadmorske višine, ko gredo v hribe ali na morje, stres, menstruacija, sprememba vremena, odtegnitev ali preveč kave, vino … Znanih sprožilcev se mora bolnica čim bolj izogibati. Zdrav uravnotežen način življenja s tehnikami za sproščanje pripomore k boljši psihofizični kondiciji. S tem se bolnice tudi laže spopadejo z migreno,« dodaja.

Bolnice z migreno večinoma vedo, kaj jim jo sproži.
FOTO: Kieferpix/Getty Images
Bolnice z migreno večinoma vedo, kaj jim jo sproži. FOTO: Kieferpix/Getty Images

Navaden glavobol, kot rečeno, odpravljamo z zdravili. »Večini pomaga paracetamol. Ob hujši bolečini lahko vzamemo nesteroidni antirevmatik ali kombinirane praške. Vendar pa teh ne smemo jemati več kot 10-krat na mesec zaradi možnosti nastanka glavobola zaradi prekomerne uporabe analgetikov. Treba je upoštevati navodila farmacevta, ki izda zdravilo. Če ga predpiše zdravnik, poda tudi navodila za jemanje. Za migreno obstaja veliko zdravil, ki jih predpiše zdravnik in se jih jemlje po njegovih navodilih,« opozarja. Prav za bolnice z migreno prihaja dobra novica, saj so na trgu nova, po besedah sogovornice obetavna učinkovita zdravila na recept. Alternativa sta lahko sprehod ali ležanje v temni tihi sobi in počitek.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije