TABLETE

Odvisni od tablet

Koliko Slovencev je takih, je težko oceniti, saj vsi ne pridejo po pomoč; odvisnost povzročajo psihotropna zdravila, ki spreminjajo zavest, zaznavanje, vedenje, čustvovanje.
Fotografija: Razvoj odvisnosti se pritihotapi v človekovo življenje.
FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Razvoj odvisnosti se pritihotapi v človekovo življenje. FOTO: Guliver/Getty Images

Vse pogosteje se v javnosti pojavlja izraz tabletomanija. Laično si to razložimo, da ljudje jemljejo preveč različnih tablet, zdravil, ki jih sploh ne potrebujejo, vsaj ne v tako velikih količinah. To je načeloma res, vendar je težko navesti, koliko teh ljudi je resnično odvisnih od tablet, ker vsi ne pridejo po pomoč in se ne opredelijo kot odvisni od tablet in ne dobijo diagnoze odvisnosti, pravi zdravnik Milan Krek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Kdor sam ali s pomočjo svojcev ugotovi, da je postal odvisen od tablet, naj to takoj prizna zdravniku. FOTO: Guliver/Getty Images
Kdor sam ali s pomočjo svojcev ugotovi, da je postal odvisen od tablet, naj to takoj prizna zdravniku. FOTO: Guliver/Getty Images
»V sistem zdravljenja dobimo predvsem tiste, ki so v odvisnost od tablet (psihoaktivnih zdravil) zabredli tako globoko, da ne morejo več ven brez pomoči in jih pogosto napotujejo v programe zdravljenja izbrani zdravniki. Torej v evidenco dobimo vrh ledene gore. Spodnji del gore, ki plava pod vodo, ostaja anonimna množica, ki je po mednarodnih študijah vse večja.«

Zdravila, ki povzročajo odvisnost, imenujemo psihotropna zdravila. To so tista, ki vplivajo na možganske funkcije, spreminjajo zavest, zaznavanje, vedenje, čustvovanje in miselne procese. Imajo določen potencial za zlorabo in razvoj odvisnosti, pove sogovornik in našteje najpogostejša. »Med temi so analgetiki, uspavala, pomirjevala in psihostimulativna zdravila, opioidi, antipsihotiki.«

Zdravniki uporabljajo še en izraz, in sicer zloraba zdravil, doda Krek in opiše, da je to lahko tudi uporaba zdravil, ki ne sledi navodilom zdravnika. »Podatki na tem področju kažejo, da se zloraba zdravil zelo hitro povečuje in postaja pomemben javnozdravstveni problem. V ZDA je zloraba zdravil tako razširjena, da so jo umestili takoj za zlorabo konoplje, ki je najbolj zlorabljena prepovedana droga v svetu.«
 

Škodljiva uporaba zdravil


Zasvojenost je kronična bolezen možganskih povezav, ki imajo funkcijo nagrajevanja, motivacije in spomina. Tako, kot se pojavi odvisnost od heroina in drog, podobno nastane tudi odvisnost od psihoaktivnih zdravil, ki jih predpisujejo zdravniki ali pa jih posamezniki kupijo na črnem trgu in jih nenadzorovano uživajo. Mehanizmi nastanka odvisnosti so si zelo podobni, pravi strokovnjak z NIJZ.

»Vse se začne s škodljivo uporabo zdravil, ki še ni odvisnost in je tudi pravi čas, da se ustavi razvoj nadaljevanja, ki vodi v odvisnost. Razvoj odvisnosti se pritihotapi v človekovo življenje, in ko človek postane odvisen, je običajno presenečen. Tablete mu dajo boljše počutje in ugodje, to pa jih žene k še večji uporabi. Dolgo namreč mislijo, da odvisnosti ne bo in jo bodo preprosto obvladali. Številni so prepričani, da se njim kaj takega ne more zgoditi.«


Nemalokrat takšni posamezniki odvisnost tajijo sami sebi in živijo v prepričanju, da bodo z lahkoto prenehali uporabljati zdravila, ko se bodo tako odločili. A je realnost popolnoma drugačna, pojasni sogovornik: »Da zadovoljijo svoje potrebe, potrebujejo vse več tablet, in če jih prenehajo uporabljati, se jim dogajajo različne stvari, kot je na primer epileptični napad, če na hitro prenehajo jemati benzodiazepine. Pojavijo se tudi odtegnitvene krize.«

Krek še opozori, da je zloraba zdravil tudi to, da jih odvisniki pogosto jemljejo za namene, za katere jih zdravniki ne predpisujejo. »Nevarno je jemati zdravila nekoga drugega, da bi olajšali svoje težave. Zdravila pogosto uporabljajo zato, da se bolje počutijo. Posebno nevarno je dlje jemati večje odmerke, kot jih običajno predpisujejo. Še posebno so za razvoj odvisnosti občutljivi ostareli, ki dlje uporabljajo posamezna psihoaktivna zdravila,« pravi zdravnik.
 

Zahtevno zdravljenje


Nekdo, ki je odvisen, po navadi odvisnost prepozno spozna in prizna, zato sta zelo pomembni pomoč svojcev in velika pazljivost pri predpisovanju zdravil, ki imajo potencial zasvojenosti, pove sogovornik. Svetuje, da nekdo, ki ali sam ali s pomočjo svojcev ugotovi, da je postal odvisen od tablet, to takoj prizna zdravniku, ta pa mora začeti zdravljenje, ki je zahtevno in mnogokrat interdisciplinarno.


»V Sloveniji imamo programe zdravljenja odvisnosti od zdravil. Pot je postopna in zahteva veliko zavzetost in tesno sodelovanje bolnika in zdravnika ter tudi svojcev,« pravi Krek in poudari, da se osebe z odvisnostjo od tablet sicer najbolj učinkovito zdravijo oziroma odvajajo v bolnišničnem programu zdravljenja. Je pa postopoma zmanjševanje odmerkov pomirjevala možno tudi v ambulantnih razmerah, vendar mora biti zdravljenje vedno prilagojeno in individualno, po meri bolnika. Običajno najprej poizkusijo zdravljenje izvajati družinski zdravniki. Če niso uspešni, se to lahko nadaljuje v bolnišnici. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije