NA ZDRAVJE

Parkinsonova prizadene tudi mlade

Slovenija ima odlične nevrologe in terapevte, a čakalne dobe za kontrolne preglede so še vedno težava; oboleli in svojci dragocene nasvete dobijo pri društvu Trepetlika.
Fotografija: Podpora svojcev je neprecenljiva. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Podpora svojcev je neprecenljiva. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Novi koronavirus je na stranski tir potisnil mnogo drugih področij našega življenja, pri tem pa pozabljamo, da je za številne bolnike zdajšnje obdobje še veliko večji izziv. Strokovnjaki ob svetovnem dnevu parkinsonove bolezni poudarjajo, da je ta najhitreje rastoče nevrodegenerativno obolenje, v Sloveniji pa je bolnikov več od evropskega povprečja.

»Točnih podatkov o številu oseb s parkinsonovo boleznijo v Sloveniji nimamo, lahko ga ocenimo le okvirno glede na izdane recepte za zdravila,« nam je pojasnila Cvetka Pavlina Likar, predsednica društva Trepetlika, ki letos praznuje že 30 let dragocenega delovanja. »A nekatera uporabljajo tudi pri drugih obravnavah, zato številka ni točna. Ugotavljamo, da je v Sloveniji okoli 9000 ali 10.000 bolnikov, v Evropi je obolelih skupno 1,2 milijona.« Zgodnja diagnoza še vedno ostaja velika težava, bolezen se namreč začne razvijati tudi več kot dve desetletji pred pojavom prvih znakov. »Pred tem mnogi, kar 90 odstotkov, že izgubijo voh, imajo motnje REM-faze spanja, čutijo bolečino, so utrujeni, nespeči, zaprti, lahko se jih loteva še depresija. Na podlagi teh znakov stroka še ne more prepoznati bolezni, saj so lahko značilni tudi za druge težave,« pojasnjuje sogovornica. A bolezen napreduje, vsak prizadeti pa živi svojo zgodbo. »Bolezen se spreminja iz dneva v dan, tudi iz minute v minuto. Simptomi so pri vsakomer različni. Poznamo štiri poglavitne motorične simptome in okoli 42 nemotoričnih. Seveda nimajo vsi vseh, imajo pa jih toliko, da bi bilo življenje brez zdravil obsojeno na nepremičnost,« pojasnjuje Likarjeva.

Predolga čakalna doba

Slovenija se hvali z odličnimi nevrologi in terapevti, a čakalne dobe za kontrolne preglede so še vedno težava, zato je pri tem neprecenljiva vloga društva, kjer dobijo oboleli in svojci nasvete in predloge. »Za svojce pripravljamo tudi ločene delavnice in izobraževanje, saj so včasih bolj prizadeti od obolelega in nujno potrebujejo pomoč. V Sloveniji imamo na razpolago vse vrste

Delovanje zdravil je omejeno in ima stranske učinke.
Delovanje zdravil je omejeno in ima stranske učinke.
zdravljenja, a je koronavirus tudi parkinsonovi bolezni odtegnil pomembno pozornost. Čakalna doba za preiskavo dat scan, ki lahko potrdi bolezen še pred nevrologovo klinično diagnozo, je namreč občutno predolga, zaradi česar bolniki potujejo v tujino, strošek pa jim potem povrne zdravstvena blagajna. A v Sloveniji je dovolj strokovnjakov in aparatur za to preiskavo. Težavo smo že začeli reševati, a je koronavirus zadeve spet upočasnil,« obžaluje Likarjeva, ki si z društvom že več kot desetletje prizadeva tudi, da bi osebam s parkinsonovo boleznijo priznali redno obnovitveno rehabilitacijo. »Ministrstvo že predolgo obravnava našo vlogo, očitno se seli iz predala v predal po vsaki zamenjavi ministra,« pojasnjuje.

Epidemija je odpihnila številne načrtovane dogodke, od izletov, simpozijev, konferenc do tabora, na srečo pa so se številni strokovnjaki odzvali na povabilo in tako se lahko člani društva z njimi pogovarjajo po telefonu in elektronski pošti, pomoči so deležni tudi svojci. Ob svetovnem dnevu so posneli video o društvu in bo v kratkem predvajan po televiziji. »Vsi moramo biti doma, tako bomo morali praznovanje tridesetletnice preložiti,« obžaluje predsednica Društva Trepetlika. Kljub temu je pred društvom veliko dela, ne nazadnje bodo začeli sodelovati s fakulteto za šport, saj bodo še bolj poudarjali izjemen pomen aktivne telesne vadbe, ki lahko bolezen po določenem času in vztrajanju upočasni za celo 30 odstotkov. »Predvsem moramo odločevalcem jasno sporočiti, da nismo majhna skupina starejših obolelih, ampak zastopamo najhitreje rastočo nevrodegenerativno bolezen, saj se pripravlja pandemija parkinsonove ne zaradi staranja prebivalstva, ampak kemičnih strupenih snovi, ki so se uporabljale po drugi svetovni vojni in so ponekod še vedno v uporabi. Številne bolezni, ki so bile še nedavno neozdravljive, zdaj že pozdravimo, za parkinsonovo pa še čakamo na rešitev,« še sklene Likarjeva. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije