ZADAH

Pet najpogostejših vzrokov za slab zadah in kako si pomagati

Obstaja več vzrokov za slab zadah, večina od njih pa je premagljiva.
Fotografija: Slab zadah je pogosta, a ne nepremagljiva težava. FOTO: Peopleimages, Getty Images
Odpri galerijo
Slab zadah je pogosta, a ne nepremagljiva težava. FOTO: Peopleimages, Getty Images

Slab zadah, strokovno poimenovan halitoza, prizadene eno osebo od štirih. Prvi koraki v boju z njim so pravilna ustna higiena, skrb za oralno zdravje in zdravje na sploh ter tudi primerna hidratacija. Kje pa se najpogosteje skrivajo vzroki zanj?

Obloge na mandljih

Obloge so vidne kot beli madeži, ki nastanejo na mandljih. Ker so ti skriti globoko v žrelu, so obloge komaj opazne, a ker se na njih zadržujejo bakterije, ki s svojim delovanjem ustvarjajo neprijeten vonj, so krive za slab zadah.

Obstaja več naravnih načinov za njihovo odstranjevanje: uporaba vodice za izpiranje ustne votline, grgranje jabolčnega kisa, izpiranje grla s toplo slano vodo ter uporaba ustne prhe z nizkim tlakom. Ti sodijo med najenostavnejše in običajno zelo učinkovite.

Izpuščanje zajtrka

Zajtrk je, tudi z vidika preprečevanja ustnega zadaha, pomemben dnevni obrok. Ena od študij je pokazala, da je halitoza pri najstnikih, ki zajtrkujejo, manj verjetna kot pri tistih, ki ta obrok preskočijo.

Vendar ne zgolj, da zajtrk je, pomembno je tudi, kako je sestavljen: večinoma naj vsebuje beljakovine, sestavljene ogljikove hidrate ter vlaknine.

Dihanje skozi usta

Dihanje skozi usta izsuši ustno votlino, zato v njej nastaja manj sline in ustvarijo se boljši pogoji za pretirano rast bakterij, ki povzročajo neprijeten zadah. Dihanje skozi nos torej predstavlja naslednjo rešitev.

Dihanje skozi usta ima še druge negativne posledice za zdravje: povzroča bolezni dlesni, nepravilen razvoj čeljusti ter povečuje tveganje za stres in tesnobo.

Ena od raziskav je pokazala, da otroci, ki imajo težave z zadahom, za dihanje večinoma uporabljajo usta in ne nosa.

Slaba hidratacija

Primerna hidratacija je ključna za splošno zdravje, ob tem preprečuje tudi slab zadah. Pomembna je vedno, zlasti pa po bogato začinjenem obroku, saj močne začimbe velikokrat pripeljejo do neljube posledice.

Zanemarjanje zobne nitke

Osnovni pripomoček za čiščenje zob je zobna ščetka, a ne pozabite na zobno nitko, s katero je mogoče očistite medzobne prostore, saj se vanje ujamejo ostanki hrane, s katerimi se hranijo bakterije, ki povzročajo slab zadah.

Za preprečevanje tega je priporočljivo redno čistiti tudi zobni kamen. Ta je pogosto vir zadrege, najučinkoviteje in najvarneje pa ga očisti zobozdravnik.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije