Poleg običajnih težav s prebavo (napihnjenost, vetrovi, slabost, neredna prebava, bolečine v želodcu) obstaja niz drugih znakov, ki nakazujejo preobčutljivost za gluten ali celo celiakijo. Kateri prav tako pričajo, da bi se morda morali izogibati glutenu, čeprav večina ob njih na to ne pomisli?
Hitre spremembe razpoloženja
Kakor na prebavo gluten vpliva tudi na počutje. Preobčutljivost zanj je povezana s hitrimi spremembami razpoloženja, tesnobnostjo, depresijo in hiperaktivnostjo. Vse to je mogoče ublažiti z izogibanjem glutenu.
Stalna utrujenost
Kot posledica preobčutljivosti za gluten se pogosto pojavljajo kronična utrujenost in nagli padci energije, zlasti takoj po obroku.
Glavoboli in vrtoglavice
Mogoče so tudi migrene, kar kažejo natančni posnetki možganov, obolelih za celiakijo. Na posnetkih so vidna vnetja nevronov, ki privedejo do neznosnih glavobolov. Ta vnetja povzročajo tudi vrtoglavice in nenadzorovano trzanje telesa.
Hormonske spremembe
Vnetja, ki jih povzroča preobčutljivost za gluten, vplivajo na nadledvično žlezo in spremenijo delovanje endokrinega sistema. Tako pride do spremembe hormonskega ravnovesja in privede do spremenjenega menstrualnega cikla ter tudi neplodnosti.
Srbenje in osip
Kadar se telo bori z glutenom, ki ga ne presnavlja, lahko na koži pride do osipa in srbenja. Najpogosteje se to pojavi na hrbtu in zgornjem delu rok. Vnetje je posledica tvorjenja protiteles, kožne spremembe pa velikokrat spominjajo na luskavico.
Nič na svojo pest
Ljudje, ki so preobčutljivi za gluten ali imajo celiakijo, morajo iz hrane povsem izločiti to beljakovino. Takšna prehrana pa ne koristi zdravim posameznikom, saj povečuje verjetnost sladkorne bolezni tipa dve. Zato se, preden se odločite zanjo, pri zdravniku prepričajte o diagnozi in prehrane ne spreminjajte na lastno pest.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: