PIROTEHNIKA

Petarde niso igrača

Naj se raje iskri od veselja, ne petard, te namreč lahko povzročijo hude poškodbe, ki človeka zaznamujejo za vse življenje: naj se prazniki ne končajo na urgenci.
Fotografija: Uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. FOTO: Dejan Javornik

Pošteno smo že zakorakali v veseli december, naj bo res vesel, naj jih ne uniči neprevidna in neuvidevna uporaba pirotehnike. Od 1. decembra 2017 do 10. januarja 2018 so obravnavali osem poškodovanih oseb, od teh štiri huje; med osmimi ranjenimi so bili trije mladoletniki, od teh je bil huje ranjen en. Vsi so bili moškega spola. Najpogostejša vzroka za nastanek poškodb sta objestnost in nepremišljenost pri mladoletnikih, pri starejših pa nepremišljenost in neupoštevanje navodil proizvajalca.

Uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. FOTO: Dejan Javornik
Uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. FOTO: Dejan Javornik

S poškodbami zaradi pirotehnike se srečujejo predvsem zdravniki in reševalci. »Poškodovanega dela telesa se po poškodbi ne more vrniti v enako stanje kot pred poškodbo,« opozarja asist. mag. Simon Herman, dr. med., iz Kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana. Lani so v UKC Ljubljana v prednovoletnem času obravnavali sedem poškodb, Herman opozarja, da je pri uporabi pirotehnike potrebna podobna zbranost in odsotnost psihoaktivnih snovi kot pri vožnji. »Veseli nas, da se število poškodb zmanjšuje. Zagotovo ima pri tem velik pomen ozaveščanje,« je poudaril in dodal, da je klub temu posebno skrb vzbujajoče, da je med poškodovanimi največ mladih: povprečje med letoma 2002 in 2017 kaže, da je kar 53 odstotkov poškodovancev starih od 10 do 20 let!

FOTO: Dejan Javornik
FOTO: Dejan Javornik

V UKC Ljubljana se srečujejo z različnimi poškodbami zaradi pirotehničnih sredstev, od manjših opeklinskih ran brez večjih funkcionalnih posledic do žal zelo pogosto obsežnih in kompleksnih poškodb roke z dramatičnimi funkcionalnimi in estetskimi posledicami. Pri otrocih so poškodovane rastne stike kosti. Rane so umazane, zato je večja nevarnost okužb in zapletov po operaciji. V primeru amputacij replantacije največkrat niso izvedljive. Tudi izguba vida in/ali sluha je lahko del nesrečne zgodbe. Najbolj tragično pri teh poškodbah pa je, da so to trajno invalidni mladi ljudje, ki se nato vse življenje spopadajo tako s fizičnimi kot psihičnimi posledicami.


Kako hude so lahko posledice uporabe izdelkov, ki so bili predelani ali kupljeni na črnem trgu, je opozoril Bojan Senčar, policist Policijske postaje Šentjur pri Celju, ki je lani obravnaval eno najhujših poškodb, ko je mladoletni fant zaradi eksplozije petarde, kupljene pri preprodajalcu, ostal brez obeh rok. »Lani v tem času smo policisti obravnavali izjemno tragično poškodbo s pirotehniko. Mladoletnega fanta je eksplozija zaznamovala za vse življenje. Ostal je brez obeh rok. Kot policist sem videl že marsikaj groznega, vendar se me je ta dogodek resnično dotaknil. Ko sem prišel na kraj dogodka, so fanta ravno položili v reševalno vozilo. Razgovor z njim zaradi šoka in izjemno hudih poškodb ni bil mogoč,« se tistega dne spominja Senčar.


Podstrešno sobo, kjer je prižgal skrajšano vrvico petarde, imenovane čebula in kupljene od preprodajalca, je moč eksplozije dobesedno razdejala. »Eksplozija je podrla steno, uničila pohištvo in, kar je najbolj grozno, izjemno hudo poškodovala mladega človeka. Spomnim se, da so bili povsod madeži krvi, najhujši pa je bil pogled na okrvavljene stene in vrata, ki jih je fant poskušal odpreti v stanju, ko se še ni zavedal, da nima več rok. Grozljivo je bilo!« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije