SLASTNO

Petek je dan za ribe: recept za brodet

Najboljše so sveže, take imajo čvrsto in napeto kožo ter bistre oči; pred uživanjem jih moramo dobro toplotno obdelati, lahko jih pečemo v pečici ali na žaru, kuhamo ali dušimo.
Fotografija: Med najbolj iskanimi je gotovo tun. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Med najbolj iskanimi je gotovo tun. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Ribe so pomemben vir naše prehrane. Hiter prevoz in hlajenje omogočajo, da lahko sveže morske ribe dobimo tudi na celini, in to vse leto. V večjih mestih jih dobavljajo v ribarnice in večje živilske trgovine enkrat ali dvakrat na teden, če nimamo možnosti kupiti svežih, pa se zadovoljimo z globoko zamrznjenimi.

Kadar kupujemo sveže, bodimo pozorni na njihovo kakovost. Pred nakupom si jih dobro oglejmo, sveža ima izbočene, bistre in čvrste oči, svetlo rdeče, zaprte škrge, koža mora biti čvrsta in napeta: če pritisnemo s prstom, se meso ne sme vdreti. Prav tako preverimo vonj, ki mora biti tipičen, po ribi, vendar ne premočan. Ko se prepričamo, da so sveže, se šele odločimo za nakup.

Ko jih imamo v nakupovalni vrečki, se z njimi čim prej odpravimo domov, zlasti ko so zunaj višje temperature. V takem primeru uporabimo hladilno vrečko, ki jo lahko kupimo v trgovini, v hudi vročini pa od doma prinesimo hladilno torbo. Doma jih takoj pospravimo v hladilnik in čim prej porabimo. So namreč izjemno hitro pokvarljivo živilo, zato moramo poskrbeti tudi za popolno higieno pri njihovi pripravi.

V večjih mestih lahko sveže kupujemo vse leto.
V večjih mestih lahko sveže kupujemo vse leto.

Preden jih začnemo pripravljati, si temeljito umijemo roke, prav tako naj bodo čisti pripomočki in posoda, ki jih potrebujemo za pripravo, na primer nož in deska za rezanje. Pomembno je, da ribe dovolj toplotno obdelamo, najboljše jih je peči v pečici, na žaru ali v lastnem soku v ponvi. Ni treba posebno poudariti, da si ocvrte privoščimo res ob redkih priložnostih ali sploh nikoli. Lahko jih dušimo ali kuhamo, imenitna je ribja juha ali brodet. Morske ribe solimo malo, od preostalih začimb najpogosteje uporabimo mediteranske, na primer rožmarin, pa seveda oljčno olje.

Če imamo ribe res radi, a ne moremo dobiti svežih ali zamrznjenih, si občasno privoščimo konzervirane, najbolj priljubljene so sardele ali tun v lastnem soku ali olju. Tunina v konzervi je tudi nadvse primerna za pripravo hitre omake za testenine, ki jo pripravimo prej, kot se skuhajo špageti. Vendar bodimo pri uživanju konzerv res zmerni. Še bolj pa se izogibajmo uživanju procesiranih ribjih izdelkov, na primer palčk, ki so narejene iz mletega mešanega ulova z dodatki začimb, arom ter škroba. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije