Plesen ni le nadloga, škodljiva je za zdravje

Redno zračenje bo preprečilo ali vsaj upočasnilo njeno rast, belilo, kis ali soda bikarbona pa bodo rešili dele stanovanja, kamor se je plesen že naselila.
Fotografija: Najpogosteje se pojavi v kopalnici. FOTO: Guliver/getty Images
Odpri galerijo
Najpogosteje se pojavi v kopalnici. FOTO: Guliver/getty Images

Plesen je trdovratna nadloga, ki jo še kako dobro poznajo tisti, ki imajo hiše ali stanovanja ob vodi, ali na lokacijah, kjer se pozimi pogosto in dolgo zadržuje megla. Vlaga se zažre v stene in prej ali slej se tudi na notranji strani pokažejo posledice vlage, ki noče ostati na zunanji strani zidov. Če ob tem nimamo možnosti dobrega in temeljitega zračenja, če je večina oken denimo na eni strani hiše, je plesen neizogibna.

Enako velja za kopalnice, ki so idealen prostor za te vrste mikroskopskih gliv, saj je tam konstantna vlaga, poleg tega je v njih običajno precej toplo. Toplota na plesni sicer ne vpliva pretirano, saj dobro uspevajo pri temperaturi od pet do skoraj 40 stopinj Celzija, imajo pa zelo rade vlago. Ker pa plesen niso le estetska težava, ampak predvsem zdravstvena, se je je treba čim prej znebiti. Pogosto povzroča težave z dihali, saj spore lebdijo v zraku in se nabirajo v pljučih, od koder lahko prodrejo v krvni obtok. Še posebno so nevarne za bolnike s kroničnimi obolenji dihal, dojenčke, otroke, nosečnice in starejše.


Kjer je vlaga, je pogosto tudi plesen. OTO: Guliver/getty Images
Kjer je vlaga, je pogosto tudi plesen. OTO: Guliver/getty Images
V specialističnih prodajalnah je mogoče dobiti posebne barve, ki zavirajo rast plesni, učinkovito pa jih lahko odstranimo tudi z belilom, ki ga razredčimo z vodo v razmerju ena proti 16 ter pustimo delovati približno 15 minut, nato površino dobro zdrgnemo. Uporabimo lahko kis, ki bo ubil okrog 82 odstotkov plesni. Beli kis nalijemo v steklenico z razpršilom, v nasprotju z belilom ga ne redčimo, ter z njim poškropimo mesto, kjer se je razrasla plesen. Pustimo učinkovati eno uro, nato pa obrišemo z mokro krpo ter pustimo, da se posuši.

Namesto kisa lahko uporabimo tudi sodo bikarbono. V steklenico z razpršilom vsujemo četrt jušne žlice sode ter prilijemo vodo. Dobro pretresemo in z mešanico poškropimo plesnivo steno, dobro zdrgnemo in obrišemo z mokro krpo. Ker mikrodelci zelo hitro pridejo v pljuča, je pomembno, da se pred vsakim odstranjevanjem plesni zaščitimo in prostor zapremo, da ne bodo spore poletele še drugam. Dobra zaščitna maska je obvezna, tudi rokavice. Ko smo plesen odstranili, pa je zelo pomembno, da skrbimo, da se ne vrne. To storimo z rednim zračenjem ali razvlaževanjem prostorov.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije