KORISTNE INFORMACIJE

Počasneje je varneje

Počasna aerobna vadba krepi delovanje srca, manjša tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 in podpira delovanje imunskega sistema.
Fotografija: Telo bo imelo več koristi. FOTO: Centralitalliance/Getty Images
Odpri galerijo
Telo bo imelo več koristi. FOTO: Centralitalliance/Getty Images

Počasi se daleč pride, pravijo, in to očitno velja tudi za vadbo. Izkazalo se namreč je, da počasen tek krepi delovanje srca, manjša tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 in podpira delovanje imunskega sistema, in to bolj, kot če tečemo hitro. Podobno velja za vse aerobne oblike vadbe, plavanje, pohodništvo, kolesarjenje – telo ima več koristi, če se jih lotimo v počasnejšem tempu.

V zadnjem desetletju smo bili navdušeni nad visokointenzivnim intervalnim treningom (HIIT), a ena glavnih težav je, da povprečni rekreativci težko sledijo zahtevnemu tempu. Marsikdo je poskusil intervalni tek ali se vpisal na tovrstno vadbo, a po nekaj urah odnehal, saj ji je težko slediti, če človek ni dobro telesno pripravljen. Pri manj napornih oblikah vadbe je osip seveda precej manjši, počasen tek je tako med rekreativci vse bolj priljubljen.

Visokointenzivni intervalni trening je zahteven, zato mu težko sledimo, če nismo dobro telesno pripravljeni. FOTO: Antonio_diaz/Getty Images
Visokointenzivni intervalni trening je zahteven, zato mu težko sledimo, če nismo dobro telesno pripravljeni. FOTO: Antonio_diaz/Getty Images

Izboljša vzdržljivost

V danski študiji so 12 let spremljali 5000 ljudi, razdelili so jih v štiri skupine: v prvi niso tekli, v drugi so tekli počasi, v tretji zmerno hitro, v četrti pa hitro. Tekači s počasnim in zmernim tempom so imeli v dobrem desetletju najnižjo stopnjo smrti zaradi katerega koli vzroka, zanimivo pa je, da je bilo med udeleženci četrte in prve skupine podobno število smrti.

Tudi pohodništvo spada med kardio vadbo, in tudi tega se lotimo v počasnejšem tempu. FOTO: Bartekszewczyk/Getty Images
Tudi pohodništvo spada med kardio vadbo, in tudi tega se lotimo v počasnejšem tempu. FOTO: Bartekszewczyk/Getty Images

Ena od teorij je, da je to lahko zato, ker počasen tek zniža krvni tlak v mirovanju in okrepi srce, izboljša pa tudi vzdržljivost, saj lahko dlje tečete počasneje – to poveča proizvodnjo rdečih krvničk, kar pomeni, da lahko kri prenese več kisika. Druga prednost počasne kardiovadbe – ko smo na 60–70 odstotkih našega najvišjega srčnega utripa – je, da telo tedaj uporablja shranjeno maščobo kot gorivo namesto ogljikovih hidratov, kot se zgodi pri bolj intenzivni vadbi. Ne nazadnje, počasnejši tempo ni takšen stres za telo, z njim ne tvegamo toliko poškodb.

In kaj je mišljeno s počasnim tekom? Ne gre toliko za hitrost kot za občutek napora; med tekom si poskusite peti pri sebi (lahko tudi na glas, če vam je tako ljubše), in če vam to uspe, ne da bi zadihali, je to to.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije