AKTIVNI IN ZDRAVI

Pomoč narave pri zaprtju

Naše dobro počutje je tesno povezano z delovanjem prebavnega sistema. Sodobni življenjski slog vse prej kot blagodejno deluje na prebavni sistem, zato nam lahko ponagaja tudi zaprtje.
Fotografija: Prehrana z veliko vlakninami blagodejno deluje na našo prebavo. FOTO: Depositphotos
Odpri galerijo
Prehrana z veliko vlakninami blagodejno deluje na našo prebavo. FOTO: Depositphotos

Zaprtje je pogosto zdravstveno stanje, ki prizadene ljudi vseh starosti. Gre za motnjo prebavnega sistema, pri kateri je oteženo izločanje blata. Zakaj nastane? Vzrok tiči v delovanju naše prebave, ki obsega številne procese, vse od zaužitja hrane do njenega izločanja. Dejavniki, ki povzročijo zaprtje, so:

1. Neustrezna prehrana: Prehrana, ki vsebuje premalo vlaknin in tekočine, je glavni vzrok zaprtja. Predelani in hitri obroki pogosto ne vsebujejo dovolj vlaknin. Poleg tega lahko do težav privede pretirano uživanje mesa, zlasti rdečega mesa, ter pomanjkanje sadja in zelenjave.

 

2. Pomanjkanje telesne aktivnosti: Sedeč način življenja lahko upočasni prebavni sistem, kar vodi v zaprtje. Redna telesna aktivnost pomaga ohranjati gibljivost črevesja in spodbuja redno izločanje blata.

 

3. Spremembe v rutini: Potovanja, spremembe v dnevnem urniku ali stres lahko vplivajo na prebavni sistem. Pogoste spremembe v času obrokov in spanja lahko zmotijo naravni ritem črevesja.

 

4. Zdravila: Nekatera zdravila, kot so antidepresivi, opioidi, diuretiki in antacidi, ki vsebujejo kalcij ali aluminij, lahko povzročijo zaprtje kot stranski učinek. Pomembno je, da se posvetujete z zdravnikom, če menite, da imate prebavne težave zaradi zdravil.

 

5. Zdravstvena stanja: Bolezni, kot so sindrom razdražljivega črevesa (IBS), sladkorna bolezen, hipotiroidizem, parkinsonova bolezen in nekatere nevrološke motnje, lahko vplivajo na delovanje črevesja. Brazgotine v črevesju ali rak debelega črevesa lahko prav tako povzročijo zaprtje.

Kdaj smo zaprti

Zdravniki pravijo, da lahko o zaprtju ali zapeki govorimo takrat, ko je odvajanje blata manj pogosto (manj kot enkrat na tri dni) oziroma je izločanje težko, količina blata, ki je pogosto trdo in suho, pa majhna. Spremljajo ga lahko napetost in krči v trebuhu, bolečina pri izločanju in občutek nepopolnega izpraznjenja črevesja. Nastane trenutno – akutno zaprtje ali pa se ponavlja daljši čas – kronično zaprtje.

Zaprtje je težava sodobnega časa. FOTO: Depositphotos
Zaprtje je težava sodobnega časa. FOTO: Depositphotos

Ukrepi pri akutnem zaprtju

Akutno zaprtje lahko odpravimo s spremembo prehrane in po potrebi z odvajali, ki jih kupimo v lekarni brez recepta. Pomembno je, da uredimo svoje prehranjevalne navade, uživamo z vlakninami bogato hrano (polnozrnati izdelki, sadje, zelenjava …), pijemo dovolj tekočine (dva do tri litre na dan), poskrbimo za vsakodnevno telesno aktivnost in vzdržujemo navado rednega izločanja blata. Koristi tudi uživanje probiotikov, ki lahko pomagajo uravnovesiti črevesno floro in izboljšati prebavo. Probiotični jogurti in fermentirana živila, kot so kefir, kimči in kislo zelje, so naravni viri koristnih bakterij.

Po odvajalih posežemo pri akutnih stanjih, a njihova uporaba naj bo kratkotrajna. Dolgotrajna in redna uporaba namreč pogosto povzroči poslabšanje zaprtja in navajenost. Pozorni moramo biti tudi na njihovo odmerjanje – če je odmerek prevelik, povzroči drisko. Ker so na trgu na eni strani na voljo prehranska dopolnila, ki naj bi urejala prebavo, na drugi pa zdravila – odvajala, si je stroka edina: prehranska dopolnila so za vzdrževanje normalne prebave, kadar pa imamo težave z zaprtjem, jih odpravljamo z odvajalom.

Kdaj k zdravniku

Ne odlašajte z obiskom zdravnika, če opazite kri na ali v blatu, pri blagi do zmerni bolečini v trebuhu, ki traja dlje kot 48 ur, ali ob nenadni močni bolečini v trebuhu, ob sočasnem nenamernem izgubljanju telesne teže ter kadar zaprtje spremljata slabost in bruhanje. Prav tako je obisk zdravnika potreben, ko se izmenjujeta zaprtje in driska oziroma ko je zaprtje dolgotrajno in se ponavlja.

Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije