Potrebujemo smeh, ne alkohola
Registrirana poraba alkohola je v letu 2020 v Sloveniji znašala kar 9,8 litra čistega alkohola: to pomeni, da je vsak prebivalec, starejši od 15 let, v povprečju v tistem letu spil 81 litrov piva, 42 litrov vina in tri litre žgane pijače. Srhljiva statistika prinaša srhljive posledice, številke namreč kažejo, da zloraba alkohola vsako leto povzroči 1500 prometnih nesreč, ki praviloma prinašajo hude poškodbe, invalidnost, smrt in zaznamujejo mnogo družin.
V letošnji akciji sodelujejo tudi zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, društvo Žarek upanja, zavod Vse bo v redu, Zveza klubov zdravljenih alkoholikov, Skupnost centrov za socialno delo, Društvo abstinent in Društvo Up, kot gostja pa se pridružuje Zveza kulturnih društev Slovenije. Letošnja ambasadorja sta stand up komika Uroš Kuzman in Aleš Novak.
Začne se v družini
Vsak dan zaradi vzrokov, povezanih izključno s pitjem alkohola, umrejo tri osebe, s pitjem alkohola pa so povezani tudi mnogi stroški države, ti so v obdobju 2012–2016 na letni ravni v povprečju znašali kar 228 milijonov evrov. Vzrokov za opustitev smrtno nevarne razvade je tako nemalo: na to nas opozarja zdravje, na to opozarjajo razmere na cestah pa tudi številne družine, ki so žrtve zlorabe alkohola. Tradicionalna preventivna akcija 40 dni brez alkohola je tako znova v polnem zagonu, začela pa se je na minulo pepelnično sredo, ob začetku 40-dnevnega posta pred veliko nočjo. Akcija v organizaciji Slovenske karitas nosi ime Smej se, potekala bo do 16. aprila in je že 17. po vrsti, generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič pa je poudaril, da se problem alkoholiziranosti začne v družini. Vendar alkohol ni potreben za življenje kakor telesno in duševno zdravje, ki pa ju krepi prav veselje, zatorej letos sodelujoče pozivajo k smehu.
1500 prometnih nesreč na leto povzroči alkohol.