PRETIRANO
Povezava: mišičasto telo in depresija
Moški, ki so obsedeni z vadbo in mišičastim telesom, so pogosto žrtve mentalnih bolezni.
Odpri galerijo
Kot razkrivajo izsledki nove raziskave, je pri moških, ki v želji po popolnih mišicah pretiravajo z vadbo, večje tveganje za depresijo kot pri onih, ki prisegajo na zmernost. Do tega spoznanja so se dokopali znanstveniki z norveške univerze znanosti in tehnologije, ki so skupaj s kolegi s Harvarda pod drobnogled vzeli povezavo med vadbo in mentalnim zdravjem.
»Težava je v tem, da so mladim moškim vse pogosteje ideali profesionalni športniki, ki živijo izključno od športa,« je povedala voditeljica poizvedbe Trine Tetlie Eik. »Živimo v svetu napačnih idealov, v katerem se pričakuje, da bodo dekleta vitka, s tankim pasom, fantje pa mišičasti in širokih ramen. Prav ti izkrivljeni pogledi pa negativno vplivajo na mentalno zdravje tako žensk kot moških,« je dodala strokovnjakinja in izrazila upanje, da bodo izsledki poizvedbe čim več staršev napeljali k temu, da se bodo s svojimi otroki pravočasno pogovorili o zdravem odnosu do telesa.
Obsedenost in zasvojenost
Na podlagi svojih opažanj so zaključili, da moški, ki so obsedeni z videzom in velikostjo mišic, pogosteje obolevajo za depresijo in v življenju večkrat podležejo pretiravanju z alkoholom ter različnimi prepovedanimi substancami. Poleg tega je študija pokazala še, da ima deset odstotkov moških, ki pretiravajo z vadbo, zgrešeno percepcijo o svojem telesu: običajno menijo, da so predebeli.Nedosegljivi ideali
V študijo je bilo vključenih 2460 pripadnikov močnejšega spola, starih od 18 do 32 let. Znanstveniki so pri njih velikokrat naleteli na izjave, kot so: Kadar izpustim trening, imam slabo vest. Mislim, da moje prsi niso dovolj mišičaste. Razmišljam, da bi si pomagal s steroidi.»Težava je v tem, da so mladim moškim vse pogosteje ideali profesionalni športniki, ki živijo izključno od športa,« je povedala voditeljica poizvedbe Trine Tetlie Eik. »Živimo v svetu napačnih idealov, v katerem se pričakuje, da bodo dekleta vitka, s tankim pasom, fantje pa mišičasti in širokih ramen. Prav ti izkrivljeni pogledi pa negativno vplivajo na mentalno zdravje tako žensk kot moških,« je dodala strokovnjakinja in izrazila upanje, da bodo izsledki poizvedbe čim več staršev napeljali k temu, da se bodo s svojimi otroki pravočasno pogovorili o zdravem odnosu do telesa.
Ključna vloga staršev
»Pri starših, katerih mladostniki vsak dan čas preživljajo v telovadnici, uživajo samo piščančje meso, brokoli in beljakovinske pijače ter dodatke prehrani, bi naši izsledki morali prižgati notranji alarm,« je pojasnil eden od znanstvenikov, ki je sodeloval pri izvedbi raziskave, Eik-Nes. »Če se pri mladostniku vse vrti okoli vadbe in videza telesa, bi morali starši odigrati svojo vlogo in se pogovoriti o posledicah pretiravanja s fizično aktivnostjo, ki se kažejo tako na fizičnem zdravju, kar je dokazala zadnja študija, kot tudi na psihičnem.«Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Nove omejitve ...