Odrgnine in praske niso nedolžna stvar, povzročijo lahko okužbo
Na dopustu smo navadno več časa aktivni, v naravi, to pa pomeni tudi pogostejše manjše poškodbe. Odrgnine in praske so površinske rane, zaradi katerih nam ni treba obiskati zdravnika. Očistimo jih kar sami. A če niso pravilno oskrbljene, lahko povzročijo okužbo.
Najprej si temeljito umijemo roke. Rano očistimo z navadno vodo. Čiščenje z alkoholom, ki je bilo uveljavljeno nekoč, strokovnjaki danes odsvetujejo: alkohol lahko poškoduje tkivo in povzroča draženje, zaradi česar se rana počasneje celi. Namesto vode lahko uporabimo fiziološko raztopino – ta se dobi v manjših dozirnikih in je dobrodošla oprema za prvo pomoč, zlasti če imate majhnega otroka.
Alkohol ni primerno razkužilo.
Rano torej speremo pod tekočo vodo. Predel okoli nje očistimo z mehko krpo, namočeno v vodo ali fiziološko raztopino. Nato uporabimo antiseptične pripravke. Ko smo rano razkužili, jo še zaščitimo, uporabimo obliž ali oblogo primerne velikosti. Klasične gaze raje ne uporabljamo, saj se rada prilepi na rano, odstranjevanje pa bo boleče. Obliže in obloge prva dva dni redno menjamo. Ko je rana dovolj zaceljena, obliži niso več potrebni. Celjenje navadno traja od štiri in šest tednov.
Če je rana globlja ali močno krvavi, gremo k zdravniku, najprej pa poskušamo ustaviti krvavitev, in sicer tako, da na rano pritisnemo s prsti prek sterilne gaze. Če krvavitev ne preneha, na gazo položimo zvitek povoja, nato pa vse skupaj učvrstimo z drugim povojem ali trikotno ruto (kompresijska obveza).