DOBRO JE VEDETI

Presenetilo vas bo: hrana, za katero niste vedeli, da je lahko nevarna

Hrana je bistveni del našega življenja, a krmarjenje med tem, kaj je dobro in kaj ni dobro za nas, je lahko težavno.
Fotografija: Med njimi je tudi med. FOTO: Wojtek Skora, Getty Images
Odpri galerijo
Med njimi je tudi med. FOTO: Wojtek Skora, Getty Images

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) zaradi uživanja kontaminirane hrane vsako leto zboli eden od 10 ljudi. Nekatera živila so dovzetnejša za kontaminacijo in zahtevajo skrbno pripravo, drugim pa se je treba v celoti izogibati. Tukaj je nekaj presenetljivih živil s skritimi pastmi.

Muškatni orešek

Če ga na ščepec muškatnega oreška dodate testu za svaljke ali uporabite v receptu za kuhano vino, je zelo malo verjetno, da bo imel kakršne koli stranske učinke. V velikih odmerkih pa lahko povzroči zastrupitev z miristicinom. Simptomi so glavobol, slabost, omotica in halucinacije. V redkih primerih je lahko usoden. Zato je priporočljiva uporaba le v majhnih količinah.

Gojen losos

Ameriško Združenje ekoloških potrošnikov (Organic Consumers Association) je lososa, gojenega v ribogojnicah, označilo za 'strupeno nezdravo hrano'. Meso je bilo mastnejše kot meso divjega lososa, ugotovljeno pa je bilo tudi, da vsebuje strupene kemikalije, ki so lahko škodljive.

Čili

Čili lahko poleg pekočega občutka povzroči tudi druge težave. V nekaterih primerih lahko uživanje čilija povzroči bolečine v trebuhu, krče in drisko, zlasti pri tistih, ki imajo sindrom razdražljivega črevesja.

Suši

Redko je, da uživanje sušija, poka ali sevič(ej)a povzroči zdravstvene težave, razen če nimate alergij. Toda priljubljenost jedi iz surovih rib sovpada s povečanimi poročanjem o boleznih, povezanih z okužbami s paraziti. Uživanje surovih, prekajenih ali nepravilno zamrznjenih rib, okuženih z anisakisom, ki lahko povzroči hude bolečine v trebuhu in bruhanje, čeprav ta zajedavec ne more preživeti v človeškem črevesju.

Ostrige

Ostrige se načeloma strežejo surove, na polovici lupine in z velikodušnim dodatkom limone. Kot take lahko prenašajo škodljive bakterije in viruse ter povzročijo vibriozo, bolezen, katere simptomi vključujejo drisko, krče, slabost, bruhanje, zvišano telesno temperaturo in mrzlico.

Arašidi

Alergije na arašide je med najpogostejšimi na svetu, pri nekaterih populacijah ima reakcijo eden od 200 ljudi. Čeprav večina med nami lahko uživa arašidovo maslo in druge dobrote iz arašidov, so lahko posledice za tiste, ki imajo alergijo, smrtonosne. Najmanjša izpostavljenost arašidom lahko povzroči otekanje grla do te mere, da je dihanje onemogočeno. Tisti z alergijami naj vedno pozorno preberejo etiketo na embalaži hrane hrane, obvestijo osebje restavracije in nosijo s sabo potrebna zdravila.

Piščanec

Piščanec je ena najbolj priljubljenih vrst mesa, hkrati pa je med najdovzetnejšimi za kontaminacijo. Če se z njim ravna napačno, se lahko okužimo s salmonelo in kampilobakterjem, ki lahko povzročita gripi podobne simptome, slabost in bruhanje. Zmanjšajte tveganje tako, da perutnino obdelate na temperaturi 73,9 °C in pri pripravi uporabite ločen nož in desko za rezanje.

Jajca

Jajca so poleg krompirja eno najbolj vsestranskih živil. Lahko pa pomenijo tudi nevarnost za zdravje. Vsebujejo lahko salmonelo in več surovih jajc se zmeša, bolj se razširijo bakterije. Mehko umešana jajca, poširana jajca s tekočimi rumenjaki ali v holandski omaki lahko povzročijo slabost. Za popolno varnost jih skuhajte in uživajte jedi iz surovih jajc, ki so bila pasterizirana.

Tun(ina)

Pravilno kuhanje morske hrane ni zanesljiv način za preprečevanje bolezni. Po podatkih ameriške uprave za hrano in zdravila (FDA) tun in druge ribe s temnejšim mesom pri temperaturah nad 15,5 °C sproščajo toksin skombrotoksin, ki ga ni mogoče nevtralizirati s kuhanjem, konzerviranjem ali zamrzovanjem. Simptomi kontaminacije so lahko podobni zastrupitvi s hrano ali alergijski reakciji: mravljinčenje okoli ust, koprivnica, padec krvnega tlaka, omotica in srbečica, ki jim sledijo bruhanje, driska, dihalna stiska in palpitacije.

Tudi tuna ni nedolžna. FOTO: Wesual Click, Unsplash
Tudi tuna ni nedolžna. FOTO: Wesual Click, Unsplash

Riž

Riž je eno izmed osnovnih živil, a so študije pokazale, da lahko vsebuje veliko arzena, elementa, ki prihaja iz zemlje in povzroča raka. Učinki so odvisni od tega, koliko ga pojeste, in malo verjetno je, da bi uživanje riža nekajkrat na teden povzročilo težave. Riž lahko vsebuje tudi bakterije, ki so lahko nevarne, če kuhanega pustite pri sobni temperaturi ali ga napačno segrevate.

Bezeg

Velja, da vijolične jagode vsebujejo antioksidante, ki krepijo zdravje, medtem ko preostali del rastline vsebuje nevarni cianid. Malo verjetno je, da boste namerno zaužili liste, vejice, korenine in semena bezga, vendar si je vredno vzeti čas in ločiti plodove. Izogibajte se uživanju surovih jagod: vsebujejo strupeno snov, ki lahko povzroči slabost in drisko.

Agavin sirup

Agavin sirup, pridobljen iz rastlin, ki izvirajo iz Južne Amerike, je pogost v zdravi prehrani kot alternativa sladkorju. Vendar je lahko tudi agavin sirup škodljiv za zdravje, če ne celo bolj kot sam sladkor – in tukaj ne govorimo o tekili. Agavin sirup ima zelo veliko fruktoze in lahko, če ga pogosto uživamo, povzroči povečano trebušno maščobo in zamaščenost jeter. Uporabljajte ga zmerno.

Surovi kalčki

Nezahtevna zelenjava se goji v toplih, vlažnih razmerah, ki so idealne za razvoj bakterij. Zaradi nje so poročali o več izbruhih, vključno z izbruhom E. coli leta 2011, ko naj bi v Nemčiji umrlo 29 ljudi. Uživajte samo surove kalčke z oznako 'pripravljeno za uživanje' – vse druge je treba temeljito prekuhati. Otroci, starejši ljudje in nosečnice naj se jih v celoti izogibajo.

Mesni narezek

Večina mesnih jedi vsebuje veliko maščob in spada med predelana živila, kar je povezano z večjo verjetnostjo srčnih bolezni, sladkorne bolezni tipa 2 in raka. Nekatere mesnine vsebujete tudi nitrite, za katere se domneva, da so rakotvorni. Resnejša težava se lahko pojavi, ko škodljive bakterije dosežejo meso, preden je zapakirano. Jejte samo narezke iz trgovin z dobrimi standardi varnosti hrane in jih shranjujte v skladu z navodili na embalaži.

Surovi indijski oreščki

Indijski oreščki, ki jih najdete v večini trgovin, so oluščeni, kuhani na pari in praženi, kar je dobro. Surovi indijski oreščki – ki so pravzaprav semena iz indijskega jabolka – vsebujejo urošiol, kemikalijo, ki jo najdemo tudi v strupenem bršljanu. Snov prihaja iz lupine in lahko opeče kožo ali povzroči izpuščaje.

Žele bomboni

Brez panike, niso vsi ti bomboni nevarni. Nekateri vsebujejo sredstvo za zgoščevanje, konjak, ki ustvarja spolzko teksturo, in trdo lupino, ki pomeni nevarnost zadušitve. Več držav, vključno z Avstralijo, Veliko Britanijo in Slovenijo, je prepovedalo sladkarije, kot so žele lončki (jelly cups), ki vsebujejo to snov.

Surovi med

Uživanje medu se odsvetuje otrokom do prvega leta starosti, zaradi morebitnega onesnaženja z bakterijo Clostridium botulinum oz. njihovih spor in večje občutljivosti do njihovih toksinov. 

Med je sicer znan po svojih antioksidativnih lastnostnih, saj vsebuje številne flavonoide, aminokisline, organske kisline, encime … Svež med ima podobno antioksidativnost kot nekatero sveže sadje ali zelenjava.  Čebelarksa zveza Slovenije, ki je ugotavljala antioksidativno učinkovitost slovenskega medu, je ugotovila da temni med (kostanj, smreka, hoja, gozdni in ajdov) vsebuje več skupnih fenolnih spojin in ima večjo antioksidativno učinkovitost. Več o antioksidativni učinkovitosti si lahko preberete v Poročilu aplikativne raziskave Karakterizacije čebeljih pridelkov za leto 2020 in 2021.

Čaj za razstrupljanje

S čaji za razstrupljanje, ki obljubljajo hujšanje in koristi za zdravje, je treba biti previden, saj nekatere priljubljene naravne sestavine v sebi skrivajo potencialno nevarnost. Številni vsebujejo seno in baldrijan, ki sta naravni zelišči, a lahko povzročita nenaravno hujšanje z odvajalnim učinkom. Sena lahko draži prebavni sistem in povzroči kemična neravnovesja. Zgodilo se je denimo, da je ženska po jemanju baldrijana postala preveč hidrirana, se zgrudila in doživela epileptični napad.

Slanina

Brez panike, nihče vam ne namerava prepovedati sendviča s slanino. Toda uživanje predelanega mesa, vključno s tem, je po mnenju SZO povezano z večjo verjetnostjo raka. Zaužitje 50 gramov na dan, kar je enakovredno dvema koščkoma slanine, poveča verjetnost raka na črevesju za 18 odstotkov. Če zaužijete več kot to, naj bi bilo tveganje še večje. Druga študija je odkrila povezavo med živili, kot so slanina in klobase, in večjo verjetnostjo raka dojk.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije