OPOZORILO

Preveč sedenja ubija

Sodobni življenjski slog povzroča marsikatero zdravstveno težavo, od bolečih nog, bolezni ledvic, debelosti do srčno-žilnih bolezni; negibanje slabo vpliva tudi na duševnost.
Fotografija: Fizična aktivnost dobro vpliva na duševnost, sedenje ravno nasprotno. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Fizična aktivnost dobro vpliva na duševnost, sedenje ravno nasprotno. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Ko govorimo o tveganjih za naše zdravje, nikakor ne smemo spregledati dejstva, da preveč sedimo. To je vzrok številnih zdravstvenih težav. Nekateri celo trdijo, da je sedenje enako nevarno kot kajenje. Vsekakor pa drži, da preveč sedenja dolgoročno povzroča marsikatero težavo, ki je ne bi bilo, če bi se več gibali.


Povzroča težave v spodnjem delu telesa. Slaba cirkulacija krvi v nogah je lahko vzrok za otekanje nog in gležnjev, odrevenelost, bolečine pa tudi precej hujšo globoko vensko trombozo. Strokovnjaki v zadnjem času tudi povečano število osteoporoze pripisujejo sedečemu življenjskemu slogu in premalo telesne fizične aktivnosti. Avstralski znanstveniki v nedavni raziskavi opozarjajo, da imamo, če nepretrgoma sedimo več kot štiri ure na dan, višje tveganje za razvoj nekaterih kroničnih bolezni, kot so visok krvni tlak, srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen, tudi rak. Tveganje, so še ugotovili, je večje ne glede na indeks telesne mase ali občasne telesne aktivnosti.


Sedeči življenjski slog povzroča tudi več kroničnih bolezni ledvic. Ljudje, ki manj sedijo, imajo manjše tveganje za razvoj teh bolezni kot tisti, ki sedijo preveč. To še posebno velja za ženske. Če bi zmanjšale sedenje z osmih delovnih ur na dan na le tri, bi se tveganje za razvoj kroničnih ledvičnih bolezni pri njih zmanjšalo za kar 30 odstotkov, pri moških pa za 15 odstotkov.
Fizična aktivnost dobro vpliva na duševnost, sedenje ravno nasprotno. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Fizična aktivnost dobro vpliva na duševnost, sedenje ravno nasprotno. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Preveč sedenja negativno vpliva tudi na psiho. Počivanje pred TV-ekranom, ko se utrujeni vrnemo z dela, je torej prej škodljivo kot dobro za nas, so pokazale nekatere raziskave, saj slabo vpliva na naše duševno zdravje. Tudi v tem primeru so ženske v slabšem položaju kot moški, saj se pri njih psihične težave zaradi neaktivnega življenja in premalo gibanja prej pokažejo kot pri moških, so ugotovili znanstveniki.
 

Metabolni sindrom in propad mišic


Posledica čezmernega sedenja je tudi debelost. To velikokrat spremlja tako imenovani metabolni sindrom, ki je za zdravje precej bolj nevaren kot debelost sama. Kombinacija več zdravstvenih težav, kot so povišan krvni sladkor in krvni tlak, prenizke vrednosti dobrega holesterola in previsoke slabega ter skupnega holesterola ter več maščobe okoli pasu lahko hitro privede do resnih zdravstvenih stanj. Metabolni sindrom, ki ga imenujemo tudi inzulinska rezistenca, je krivec za pojav srčnih bolezni, infarkta in sladkorne bolezni. Pri ljudeh s temi težavami se tveganje za te bolezni zviša za več kot 70 odstotkov.
Ne zavalite se v fotelj, raje zgrabite uteži.
Ne zavalite se v fotelj, raje zgrabite uteži.

Preveč sedenja in predolga neaktivno vodita tudi v upad in degeneracijo mišic, tudi na trebuhu in zadnjici. Zadnjične mišice se zmehčajo in postanejo ohlapne, navadijo se na to, da ne delajo nič. Prav tako se zaradi ohlapnih trebušnih mišic začnejo pojavljati težave s hrbtenico, saj se mišice na hrbtu preveč napenjajo. Ta kombinacija kaj hitro pripelje do resnih težav s hrbtenico, ki se začne ukrivljati in postane nenaravno zravnana. Vse to lahko privede do resnejših težav, kot so ledvena, prsna ali vratna lordoza ali skolioza. Preveč sedenja poškoduje diske v hrbtenici, poškodovan disk pa povzroča bolečine v hrbtenici in vpliva na njeno fleksibilnost ter držo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije