ZDRAVJE

Preverimo ravni ščitničnih hormonov

Ščitnica je ena najpomembnejših žlez z notranjim izločanjem, saj s svojimi hormoni vpliva na skoraj vse procese v telesu in delovanje vseh pomembnih organov. Težave, povezane z njo, so zato različne in posledica dveh nasprotnih si vzrokov – bodisi da žleza deluje preveč bodisi premalo.
Fotografija: FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
FOTO: Shutterstock

Simptomi, ki nakazujejo moteno delovanje ščitnice, so pogosto podobni simptomom drugih bolezni. Priporočljiv je obisk zdravnika, saj če bolezni ščitnice ne zdravimo, lahko tvegamo diabetes, visok krvni tlak, težave z dihanjem, vnetja sklepov, depresijo, migreno in drugo.

Ščitnica – njeno delovanje uravnava žleza hipofiza v možganih – izloča v kri dva hormona: tiroksin (T4) in trijodtironin (T3). Za njuno tvorbo potrebuje jod. Ščitnični hormoni so nujni za normalno delovanje organizma. Ena glavnih nalog je uravnavanje presnove maščob, ogljikovih hidratov in beljakovin.

Bolezni ščitnice so druga najpogostejša skupina presnovnih bolezni, takoj za sladkorno. Čeprav ščitnica nagaja vedno več ženskam in moškim, to prepogosto ostaja neprepoznano. Preverimo vrednosti ščitničnih hormonov v krvi.

FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock

Telesni in psihični znaki

Na nepravilno delovanje ščitnice kažejo tako telesni kot psihični znaki. Ker je žleza pomembna za presnovni sistem in vpliva tako na apetit kot raven energije, ni presenetljivo, da pri njenem nepravilnem delovanju opazimo spremembe pri počutju in razpoloženju.

Študije dokazujejo, da k motnjam v delovanju ščitnice oziroma poslabšanju simptomov ščitničnih bolezni lahko pripomorejo stresna čustvena stanja. Stanje, ko žleza izloča premalo hormonov, se imenuje hipotiroza. Premalo aktivna ščitnica upočasni delovanje organizma, tudi presnovo, zaradi česar se zmanjša poraba kalorij.

Ljudje se kljub običajni prehrani nenadno zredijo, zato naj bi bila takoj za nezdravim prehranjevanjem drugi najpogostejši vzrok za povečane vrednosti holesterola v krvi zmanjšana vrednost ščitničnih hormonov. Tako hipo- kot hiperaktivna ščitnica ogroža žilni sistem in poveča nevarnost za razvoj bolezni srca in ožilja.

Stanje, ko deluje preveč intenzivno, torej nastaja preveč ščitničnih hormonov, se imenuje hipertiroza. Precej pogoste težave tedaj so povečan apetit, izgubljanje teže, razdražljivost, nespečnost, lahko težave s kožo in lasmi, prebavne težave, globok glas in občutljivost za mraz.

Vzpostavimo ravnovesje

Če so težave s ščitnico samo prehodne, posebni ukrepi niso potrebni. Preveč delujočo lahko zdravimo z zdravili, ki vplivajo na nastajanje ščitničnih hormonov, radioaktivni jod se uporablja za zdravljenje avtonomnega čezmerno delujočega tkiva ščitnice.

Pri njenem zmanjšanem delovanju pa je potrebno trajno nadomeščanje hormonov.  Kombinacija zdravil ter hranilno in energijsko uravnotežene prehrane v vseh primerih najbolj pomaga uravnovesiti ščitnico.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije