OZIMNICA

Pripravimo shrambo na nove zaloge

Kdor ima srečo, ima v hiši ali stanovanju poseben prostor, kamor lahko spravlja ozimnico in druge zaloge živil, drugi se znajdejo s kuhinjskimi omarami.
Fotografija: Steklenice in police opremimo z nalepkami, da bo bolj pregledno. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Steklenice in police opremimo z nalepkami, da bo bolj pregledno. FOTO: Guliver/Getty Images

Poletje je na vrhuncu in s tem rodnost na vrtu. Prišel je čas presežkov pridelka, ko spretne gospodinje in gospodinjci pripravljamo ozimnico. Režemo, kuhamo, pečemo, kisamo, sušimo, vlagamo, zamrzujemo. Preden so steklenice, vrečke in drugo posodje polni shrankov, moramo prevetriti in pospraviti shrambo.


Nekoč so imele hiše, tudi meščanska stanovanja, obvezno poseben prostor za shrambo, ki je bil na dosegu roke, torej blizu kuhinje, kar je bilo sila praktično. Danes takšno shrambo ali špajzo, kot so rekli, le redko kje vidimo, zaloge živil spravljamo v kuhinjskih omarah ali kleti, če imamo srečo, da jo imamo. Shramba v kleti ima dobre in slabe strani: dobra je, da je tam običajno bolj hladno in temno, kar je dobro za shranjevanje živil, slabo pa, da moramo nenehno tekati dol in gor po stopnicah.
A ne glede na to, kje imamo odmerjen prostor za zalogo živil, ga velja dobro in sistematično urediti. Hitro namreč postane pretesno za se, kar bi radi spravili.

Čebulo, krompir in jabolka hranimo v zabojih. FOTO: Guliver/Getty Images
Čebulo, krompir in jabolka hranimo v zabojih. FOTO: Guliver/Getty Images

Počistimo police

Preden začnemo v shrambo zlagati letošnje pridelke oziroma shranke, prostor temeljito očistimo. Preglejmo stare zaloge, če je kaj pokvarjenega ali sumljivega, zavrzimo. Police očistimo, pobrišemo prah in po potrebi pomijemo. Prav tako pometemo in pomijemo tla. Če so police oziroma predali dovolj visoki, nanje namestimo praktične lesene ali plastične zaboje ali košare, tako bo pospravljanje veliko lažje, živila pa bolj urejena. Če je shramba dovolj velika in zračna, pod strop namestimo drog in nanj obesimo dišavnice in v kito spleteno čebulo in česen.


Preglejmo stare zaloge, preden začnemo police polniti z novimi. FOTO: Guliver/Getty Images
Preglejmo stare zaloge, preden začnemo police polniti z novimi. FOTO: Guliver/Getty Images

Preden začnemo na police nalagati shranke oziroma živila, naredimo načrt, tako se bomo pozneje lažje znašli. Zlagamo sistematično, skupaj damo na primer marmelade in druge sladke shranke, pa vrtnine, vložene v kisu, in posebej kuhane omake. Police oziroma košare opremimo z nalepkami, na katere napišemo, kje je kaj. Če je ostalo kaj lanskih vložnin, jih zložimo tako, da jih bomo najprej porabili.

Proti moljem

Če v shrambi shranimo tudi pokvarljiva živila, na primer moko in druge mlevske izdelke ter sveže pridelke z vrta, poskrbimo, da bo prostor dobro zračen. Pogosto shramba nima okna, v tem primeru redno zračimo tako, da pustimo odprta vrata.
Čebulo in česen povežemo v kite in obesimo, lahko pa spravimo v zaboje, prav tako krompir in jeseni jabolka. V shrambo bomo dali tudi buče, repo, peso, korenje in druge dolgo obstojne vrtnine, a za to potrebujemo precej prostora. Na police spadajo tudi sušene vrtnine in sadje ter zelišča. Shranimo jih v steklene posode, ki jih lahko dobro zapremo, ali v papirnate oziroma platnene vrečke.

Sivka bo preganjala molje in odišavila prostor. FOTO: Guliver/Getty Images
Sivka bo preganjala molje in odišavila prostor. FOTO: Guliver/Getty Images


Vsa pokvarljiva živila redno in sproti pregledujemo in po potrebi nemudoma zavržemo. Če hranimo mlevske izdelke, je pametno v shrambo namestiti odganjalce moljev, najbolje vrečke s sivkinimi cvetovi. Shramba bo tako varna pred škodljivci, pa še dišalo bo lepo.
Predvsem pa si vzemimo čas, da vse res sistematično zložimo in označimo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije