Prispevek k varnejši družbi
Slednji sovpada s 150. obletnico ustanovitve Mednarodne meteorološke organizacije, ki je predhodnica Svetovne meteorološke organizacije, slednja pa letos praznuje 70-letnico obstoja. To je priložnost za pregled dosežkov in predstavitev napredka pa tudi možnosti, ki se z razvojem tehnologije odpirajo v prihodnje.
V vseh letih obstoja se je meteorološka skupnost trudila, da bi družbi ponudila čim boljše informacije in storitve, ki bi pripomogle k varnejši, uspešnejši in bolj zdravi družbi. Svetovna meteorološka organizacija prispeva k širjenju meteorološkega znanja in tehnologij ter zagotavlja izmenjavo podatkov med državami, saj brez hitrega in obsežnega pretoka podatkov napovedovanje vremena, predvsem pa opozarjanje na nevarne in škodljive vremenske ter podnebne pojave, ne bi bilo mogoče.
Pravočasna opozorila so pomembna
Morda se sprašujete, kakšno povezavo ima vreme z zagotavljanjem varnejšega in zdravega življenjskega okolja. Vreme odločilno vpliva na kopičenje oziroma redčenje onesnaževal v zraku. Najhujši primeri onesnaženja zraka s hudimi zdravstvenimi posledicami so se zgodili prav ob stabilnem vremenu in brezvetrju. Segrevanje ozračja prispeva k vse pogostejšim in intenzivnejšim vročinskim valovom, ki povzročajo povečanje umrljivosti in zdravstvenih težav prebivalstva. Poleg tega so tu še vremenske ujme, ki lahko povzročijo poškodbe ali celo zahtevajo življenja, poplave lahko onesnažijo vire pitne vode, hude suše pa poslabšajo kakovost vode, v skrajnih primerih tudi njeno pomanjkanje. Vremenske ujme lahko uničijo pridelek ali poslabšajo njegovo kakovost. Pravočasna opozorila na nevarne vremenske dogodke so postala ena izmed ključnih nalog državnih meteoroloških služb.
Svetovna meteorološka organizacija je s Svetovno zdravstveno organizacijo tudi pobudnica razvoja sodobnih načinov za obveščanje prebivalcev, na primer o jakosti sončnega UV-sevanja, ki je v majhnih količinah ugodno, v čezmerni količini pa nevarno.
Neločljivo povezana
Ker sta podnebje in vodni krog neločljivo povezana, ima hidrologija zelo pomembno vlogo v Svetovni meteorološki organizaciji. Letošnji svetovni dan voda je naslovljen pospeševanje sprememb, saj je v svetu še vedno veliko ljudi, katerih dostop do sanitarij in pitne vode je nezadosten oziroma ogrožen. Šesti cilj trajnostnega razvoja Združenih narodov predvideva zagotovitev vode in sanitarij za vse zemljane do leta 2030.
V Sloveniji je skoraj vsa pitna voda načrpana iz podtalnice in pogosto se niti ne zavedamo, kako dragocena je čista podtalnica. Kar samoumevno se nam zdi, da iz pipe priteče pitna voda, ki jo pijemo brez tveganja za zdravje. A to se lahko kaj hitro spremeni, če ne bomo vodnih zalog pod zemljo varovali pred vsemi vrstami onesnaženja. Podtalnico je možno hitro onesnažiti, da se njena kakovost znova izboljša, pa je potrebna zelo dolga doba.